more_horiz

"Najbardziej proputinowski polityk w III RP". Janusz Kowalski o Donaldzie Tusku

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 11:00
- De facto budowane jest wokół Donald Tuska stronnictwo moskiewskie. Zwycięstwo Tuska w jesiennych wyborach parlamentarnych będzie wielkim prezentem dla Władimira Putina. Na Kremlu będą strzelać korki od szampana - ocenił w Polskim Radiu 24 wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski. 
Janusz Kowalski: 4 czerwca Tusk chce wystąpić przeciwko deputinizacj
Janusz Kowalski: 4 czerwca Tusk chce wystąpić przeciwko deputinizacjFoto: Leszek Szymański/PAP

4 czerwca w Warszawie odbędzie się marsz. Do uczestnictwa w manifestacji zachęca szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Data nie jest przypadkowa. 4 czerwca przypada bowiem 34. rocznica pierwszych - od czasów wybuchu II wojny światowej - częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu.

"Najbardziej proputinowski polityk w III RP"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Donald Tusk jest liderem protestu przeciwko deputinizacji w Polsce, przeprowadzenia transparentnej i profesjonalnej operacji ujawnienia rosyjskich wpływów. - To z uwagi na swoją historię. Tusk był najbardziej prorosyjskim i proputinowskim politykiem w III RP. Sprawa jest niebezpieczna, skoro totalna opozycja jednoczy się pod hasłem "stop deputinizacji". De facto budowane jest wokół Tuska stronnictwo moskiewskie. Zwycięstwo Donalda Tuska w jesiennych wyborach parlamentarnych będzie wielkim prezentem dla Władimira Putina. Na Kremlu będą strzelać korki od szampana - powiedział Janusz Kowalski. 

4 czerwca to również rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego. - 31 lat temu, sprzeciwiając się dekomunizacji i chroniąc esbeków, Donald Tusk obalał prozachodni rząd Jana Olszewskiego. 4 czerwca 2023 roku chce wystąpić przeciwko deputinizacji. Podział jest jasny: kto jest za Tuskiem i totalną opozycją, ten chce wpływów rosyjskich w Polsce. Nie chce ujawnienia ludzi, którzy współpracowali z Kremlem na poziomie gospodarczym, politycznym i wojskowym. Te osoby chcą słabego państwa, to działanie na korzyść Rosji - tłumaczył polityk Suwerennej Polski.

14 kwietnia Sejm uchwalił ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Z inicjatywą wyszli w grudniu ub.r. posłowie PiS. Komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej. 11 maja br. Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy w sprawie powołania tej komisji. W zeszły piątek przeciwko senackiej uchwale opowiedział się Sejm. W poniedziałek ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. 

Posłuchaj
25:30 PR24 2023_06_01-09-33-55.mp3 Janusz Kowalski gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Janusz Kowalski 

Data emisji: 1.06.23

Godzina emisji: 9.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także