more_horiz

Instytut Muzyki i Tańca na straży polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 23:58
- Staramy się patrzeć na to, co dzieje się w polskim tańcu muzyce, a także robić wszystko, by widzowie i słuchacze byli blisko kultury - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Dziurosz, wicedyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
Audio
  • 04.12.18 Rozmowa Kulturalna. Aleksandra Dziurosz o działalności Instytut Muzyki i Tańca
Kadr z konkursu Młody tancerz roku, którego organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca
Kadr z konkursu "Młody tancerz roku", którego organizatorem jest Instytut Muzyki i TańcaFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Instytut Muzyki i Tańca jest organizacją, która ma wspierać rodzimą sztukę pod agendą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - informowała Aleksandra Dziurosz. Tancerka dodała, że instytut służy nie tylko odbiorcom, ale również artystom. - Staramy się inicjować programy i wydarzenia, które pomagają twórcom trwać w ich dziedzinie zawodowej, ale również tworzymy im warunki rozwoju. Organizujemy inicjatywy, które inwestują w rozwój: choreografii, twórczości kompozytorskiej, dyrygentów, wykonawców - dodała gość programu.

Wicedyrektor Instytutu Muzyki i Tańca zaznaczyła, że "ważną częścią działalności organizacji jest dokumentowanie i archiwizacja wszelkich pamiątek naszej kultury". - Utworzyliśmy archiwum polskiej muzyki i narodowe archiwum tańca. Nasza biblioteka jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych, dlatego zapraszamy, żeby posłuchać rodzimych utworów i poczytać o narodowym tańcu - powiedziała Aleksandra Dziurosz.

Instytut Muzyki i Tańca został powołany z dniem 1 października 2010 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi własne programy rezydencyjne, twórcze, naukowe, wydawnicze oraz stypendialne adresowane do polskiego środowiska muzycznego i tanecznego. Jest także głównym organizatorem wydarzeń stanowiących ważne punkty na mapie kulturalnej kraju, takich jak organizowana co dwa lata Polska Platforma Tańca, czy przyznawana corocznie nagroda "Koryfeusz Muzyki Polskiej", a także organizowane naprzemiennie Konkursy "Młody Muzyk Roku" i "Młody Tancerz Roku".

"Rozmowę Kulturalną" prowadziła Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/imit.org.pl

--------------------------

Data emisji: 04.12.18

Godzina emisji: 23.37

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Splendory Teatru Polskiego Radia. Nagrody dla wybitnych twórców

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 00:10
- To święto wszystkich artystów, którzy z Teatrem Polskiego Radia współpracują. W tym roku dodatkowo zostaną wręczone nagrody za debiuty - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Gentleman z rewolwerem". Ostatnia rola Roberta Redforda?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 00:15
– Film ten trzeba obejrzeć dla aktorskiej legendy kina, którą jest Robert Redford – powiedział Marcin Radomski, krytyk filmowy. 16 listopada na ekrany polskich kin trafił "Gentleman z rewolwerem". Dlaczego warto zobaczyć produkcję w reżyserii Davida Lowery’ego i czy to ostatnia rola Redforda?
rozwiń zwiń