X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rozmowa kulturalna. "Moniuszko" - najnowsza płyta Włodka Pawlika

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 07:00
- Stanisław Moniuszko w moim życiu był obecny od dzieciństwa. Z tą muzyką intensywnie obcowałem, ona weszła w mój muzyczny krwiobieg. A całkiem niedawno te wspomnienia o dziele wielkiego Stanisława Moniuszki wróciły do mnie. Na nowo przywróciły piękną aurę tej muzyki i otworzyły we mnie pokłady poszukiwania tego, co w sztuce jest chyba najcudowniejsze: prostota, szlachetność i klasyczność – powiedział w Polskim Radiu Włodek Pawlik.
Audio
  • 23.05.2019. 23:35 Weekend kulturalny. Gość: Włodek Pawlik, muzyk jazzowy
Okładka płyty PawlikMoniuszko Polish jazz
Okładka płyty Pawlik/Moniuszko "Polish jazz"Foto: materiały promocyjne

Najnowsza płyta autorska Włodka Pawlika – pianisty, kompozytora, laureata Grammy ukazuje się w roku 2019 – jubileuszowym Roku Moniuszkowskim, uchwalonym zarówno przez Sejm RP, jak też przez UNESCO. W tym roku większość wydarzeń kulturalnych będzie bezpośrednio inspirowana muzyką twórcy polskiej opery narodowej.

Tak też jest w odniesieniu do projektu "Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz". Światowej sławy polski pianista jazzowy Włodek Pawlik wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki, aranżując je i nagrywając w jazzowej estetyce. Efekt – jak zwykle w odniesieniu do tego wybitnego artysty – fantastyczny. Muzyka z najnowszego albumu pianisty, to rozkosz dla ucha i… ducha.

Bez cienia wątpliwości otrzymujemy dzieło najwyższej próby, które zadowoli zarówno prawdziwych koneserów muzycznych, jak też szerokie grono słuchaczy.

Na płycie znajdą się prawdziwe perły twórczości Stanisława Moniuszki:

1. Prząśniczka – pieśń
2. Aria Jontka z opery Halka "Szumią jodły na gór szczycie"
3. Aria Skołuby z opery Straszny dwór "Ten zegar stary"
4. Znasz-li ten kraj – pieśń
5. Aria Halki z opery Halka "Gdyby rannym słonkiem"
6. Pieśń wieczorna "Po nocnej rosie"
7. Kum i kuma – pieśń
8. Matko już nie ma cię – pieśń
9. Motyw z kurantem z opery "Straszny dwór"

W odróżnieniu do bardzo licznych płyt jazzowych z opracowaniem muzyki Chopina, płyta Włodka Pawlika jest pierwszą na polskim, a jednocześnie światowym rynku fonograficznym, na której zostały nagrane utwory Stanisława Moniuszki w jazzowej interpretacji.

- To muzyka instrumentalna. Tutaj nikt nie śpiewa. Najwspanialsze w sztuce, tradycji artyzmu jest taka umiejętność dopełniania tego, co już było z tym, co jest. Powstają w ten sposób niezwykłe dzieła. Nie byłoby filmu bez historycznych książek. Na tym to polega. Podobnie jest w jazzie - przypomniał w PR24 Włodek Pawlik.

Uznawany za jednego z największych polskich jazzmanów, rozpoznawany na całym świecie, jedyny polski laureat Grammy w kategorii jazzu – Włodek Pawlik nie po raz pierwszy w swej twórczości nawiązuje do idiomu muzyki klasycznej. Już na płycie "America" z 2015 roku, prezentowanej na ponad 200 koncertach na całym świecie, znajdziemy niezwykłe jazzowe interpretacje utworów Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina. Również na płycie "Songs Without Words" z roku 2017 nagrana została jazzowa impresja pieśni Chopina – "Wiosna" na fortepian solo. Do nagrania płyty "Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz" pianista zaprosił muzyków tworzących na co dzień najsłynniejszy polski zespół jazzowy Włodek Pawlik Trio.

Nagrania płyty "Pawlik/Moniuszko – Polish Jazz" zostały dokonane na przełomie roku 2018 i 2019 w studiach Polskiego Radia i zostały opracowane przez najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku.

Gościem audycji był także Janusz Kukuła, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

 PR24/tb

____________________ 

Data emisji: 23.05.2019

Godzina emisji: 23:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak