X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Uprowadzenie z seraju". Sztuka Mozarta w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 07:36
- Przyjście do opery nie ma się kojarzyć z wizytą w muzeum. Musi być to ważne przeżycie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Niewiedział. Muzyk opowiadał o spektaklu Warszawskiej Opery Kameralnej pt. "Uprowadzenie z seraju".
Audio
  • 05.01.19 Weekend kulturalny. Marek Niewiedział (MACV) o spektaklu "Uprowadzenie z seraju"
Kadr spektaklu Uprowadzenie z seraju
Kadr spektaklu "Uprowadzenie z seraju"Foto: screen/youtube

Spektakl wyreżyserował Jirij Aleksandrow, na co dzień szef Opery Kameralnej w Sankt Petersburgu, artysta, który ma na koncie ponad 200 realizacji operowych na całym świecie, w tym w słynnej La Scali i nowojorskiej Metropolitan Opera. Za wielobarwne, zapierające dech w piersiach dekoracje i kostiumy odpowiada Paweł Dobrzycki, który zdradził, że część strojów i materiały do ich przygotowania przyjechały prosto ze słynnej manufaktury w Stambule, która zaopatrywała także plany takich kinowych hitów, jak "Piraci z Karaibów" czy "Troja". Śpiewakami oraz orkiestrą instrumentów dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense dyryguje Marcin Sompoliński.

- Nie pracowaliśmy jeszcze z tego rodzaju reżyserem. Jirij Aleksandrow jest postacią niezwykle dynamiczną i kocha artystów. Cały teatr był wypełniony jego wskazówkami - mówił Marek Niewiedział. Muzyk dodał, że "bliżej mu do wojskowego rygoru niż do delikatnych sugestii". - Jest to człowiek przepełniony jakąś ideą, którą chciał we wszystkich zaszczepić - stwierdził gość programu.

Artysta przypomniał, że oprawie artystycznej spektaklu towarzyszy dawna muzyka grana na historycznych instrumentach. - W "Uprowadzeniu z seraju" mamy do czynienia z różnymi planami czasowymi. Obecne jest dziedzictwo Mozarta, ale wystawiamy to w XXI wieku i chcemy w jakiś sposób dotrzeć do słuchacza współczesnego - informował muzyk. Artysta zaznaczył, że użycie historycznego instrumentarium sprawia, że muzyka staje się jeszcze bardziej komunikatywna. - Bardzo często o utworach XVIII wieku mówi się, że jest retoryczna i związana z mową - dodał Marek Niewiedział.

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

Więcej w zapisie audycji.

PR24/mat.prasowe

____________________ 

Data emisji: 04.01.2019

Godzina emisji: 23:37

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IV edycja konkursu fotografii teatralnej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 23:59
Konkurs, który spotyka ze sobą najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne, organizowany jest od 2015 r. - Chcemy zachęcić ludzi, którzy do tej pory nie zajmowali się fotografię teatralną – mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Biernacka–Płoska,  koordynator konkursu i wystawy.
rozwiń zwiń