X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Weekend Kulturalny". Wystawa prac Jerzego Tchórzewskiego w Narodowym Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 09:57
Od 5 grudnia w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda oglądać można wystawę zatytułowaną "Jerzy Tchórzewski. Inne spojrzenie. Prace z kolekcji prywatnych". W Polskim Radiu 24 mówił o sztuce i samym artyście jego syn - Krzysztof Tchórzewski. W drugiej części audycji gościem był Jan Pospieszalski.
Audio
  • 5.12.19 "Weekend Kulturalny". Wystawa prac J. Tchórzewskiego w Narodowym Centrum Kultury (PR24)
Wernisaż wystawy prac Jerzego Tchórzewskiego
Wernisaż wystawy prac Jerzego TchórzewskiegoFoto: NCK / Fot. Bartek Bartosiński

Jerzy Tchórzewski - malarz, grafik, pedagog, działacz artystyczny. Równolegle z malarstwem od końca lat 40. tworzył monotypie, a w latach 60. również linoryty na ręcznie malowanych papierach. Od końca lat 70. Jerzy Tchórzewski podejmował chętnie tematykę religijną. Stał się jednym z najbardziej odkrywczych malarzy podejmujących współcześnie tematykę sakralną (Golgota na wystawie "Znak krzyża" w kościele na Żytniej, Warszawa, 1983 r.). Apogeum tych zainteresowań przypadło na lata 80., kiedy artysta związał się z niezależnym ruchem artystycznym, wystawiając często w kościołach i na pokazach prywatnych.

- Kordegarda była miejscem, gdzie była wystawa związana z nagrodą Gottfrieda von Herdera. To była jedna z największych nagród, w tej chwili już jej nie ma. Ją dostał m.in. Zbigniew Herbert, Lutosławski, Bartoszewski, jeszcze kilka osób w tamtych czasach poważanych bardzo. Tam się odbywała wystawa, którą ojciec bardzo lubił. To była nagroda dla intelektualistów Europy Środkowej i Wschodniej. Czyli coś takiego, co też przewija się w NCK-u, które też zaczyna zmierzać w kierunku objęcia swoimi wpływami tych rejonów sztuki i kultury Polski i Europy - mówił Krzysztof Tchórzewski, reżyser, kurator wystawy i syn Jerzego Tchórzewskiego.

1200_Komeda_mat_prom.jpg
"Kulturalnie na temat". Odkryć twórczość Krzysztofa Komedy

W drugiej części audycji gościem był Jan Pospieszalski, muzyk, publicysta, dziennikarz. Opowiadał on o rodzinnym projekcie muzycznym - "Kolędy Pospieszalskich" - w tym roku z udziałem młodzieżowej, międzynarodowej orkiestry smyczkowej.

Rodzinny zespół Pospieszalskich zadebiutował dokładnie 25 lat temu, podczas telewizyjnego nagrania świątecznego koncertu dla TVP. To jedyna taka orkiestra złożona z członków najbliższej rodziny, 15 artystów noszących to samo nazwisko. Pospieszalscy w tym roku otrzymali wyjątkowe muzyczne wsparcie - młodzieżowej orkiestry smyczkowej. Orkiestrę tworzy 20 instrumentalistów-potomków obywateli dawnej Rzeczypospolitej, z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Inaugurujący koncert trasy 2019/2020 zostanie nagrany dla TVP Wilno 11 grudnia - premiera koncertu w wigilijny wieczór. Trasa koncertowa to 16 koncertów obejmujących: Polskę, Ukrainę, Berlin i Wilno.

Więcej w nagraniu.

mat. pras. / Polskie Radio 24 / jmo

-----------------------------

Audycja: "Weekend Kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Goście: Krzysztof Tchórzewski, Jan Pospieszalski

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 23.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Weekend kulturalny". Na II festiwalu Eufonie zachwyci ponad 600 artystów z 20 państw

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 07:00
Narodowe Centrum Kultury organizuje w listopadzie II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W Polskim Radiu 24 mówiły o nim sekretarz Rady Programowej festiwalu Aleksandra Jagiełło-Skupińska oraz rzecznik prasowa NCK - Joanna Bancerowska. W dalszej części audycji o 30 urodzinach Centrum Sztuki Współczesnej mówiła Joanna Zielińska.
rozwiń zwiń