"Najwybitniejszy współczesny polski poeta i pisarz". Joanna Lichocka o Rymkiewiczu

2021-03-19, 23:55

"Najwybitniejszy współczesny polski poeta i pisarz". Joanna Lichocka o Rymkiewiczu
Joanna Lichocka, Prawo i Sprawiedliwość. Foto: Magdalena Piejko

- To opowieść o losie inteligenta i poety. Zderzenie życia z tym, co jest zapisane w jego książkach. Rymkiewicz przegląda się w swojej poezji, a jego poezja przegląda się w nim. Podobnie jest z jego książkami. Warto poznać naszego wielkiego poetę, mistrza z Milanówka - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Lichocka, autorka książki "Rymkiewicz. Genealogia". 

Posłuchaj

Joanna Lichocka o Jarosławie Marku Rymkiewiczu (Weekend kulturalny)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczyła, że w swojej pracy nad biografią musiała dotrzeć do źródeł. - Jednym ze źródeł były rozmowy z poetą i jego żoną. Mam to szczęście, że mniej więcej od 2005 roku dość często jestem ich gościem w Milanówku. Oprócz tego trzeba było wykonać kwerendę w archiwach, pomocny był portal Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Ponieważ część historii rodzinnej Rymkiewicza sięga Kalisza i Wielkopolski, poznałam również osoby zafascynowane historią rodów wielkopolskich - powiedziała Lichocka. 


Powiązany Artykuł

rymkiewicz 1200 PAP.jpg
Prof. Andrzej Waśko: Rymkiewicz tworzy skojarzenia między kiedyś a dziś

Jednak książka jest nie tylko genealogią w sensie dosłownym, ale również metaforą. - Historią zapisaną przez losy inteligentów. Odwołuje się też do tego Rymkiewicz w swoich książkach, do dziedzictwa wolnych Polaków sięgającego I RP, przeniesionego później przez Adama Mickiewicza w XX i XXI wiek. Na książkę nie należy patrzeć jako na ściśle genealogiczną opowieść o korzeniach poety, ale jak na polską historię, w którą wpisane są losy poety i jego bliskich - tłumaczyła gość Polskiego Radia 24. 

Joana Lichocka podkreśliła, że w życiu poety i jego rodziny było kilka momentów, które zdecydowały o jego losach. - Mogły się potoczyć zupełnie inaczej, mógł być twórcą polskiego pochodzenia działającym w Wielkim Brytanii lub USA. O krok było od wyemigrowania jego rodziny w 1939 roku. Jego mama w ostatniej chwili, przed mostem granicznym, wysiadła z autobusu i zrobiła wielką awanturę mężowi, że ona z Polski nie wyjedzie. I cała rodzina wróciła do Warszawy. Sam Rymkiewicz określa to wydarzenie jako "moment uratowania". To uratowało go w polskości. Rymkiewicz często pisze, że nie wyobraża sobie, jak można nie być Polakiem, że jest to najbardziej nobilitujące i wyróżniające. Symbolicznych sytuacji, które decydowały o dalszej jego drodze, było więcej. To nasz najwybitniejszy współczesny poeta i pisarz - zauważyła autorka książki "Rymkiewicz. Genealogia". 

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu specjalnego poświęconego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi!

Gość Polskiego Radia 24 zapewniła, że będzie druga, a być może nawet trzecia część książki. - Pracuję nad kolejnymi rozdziałami. W pierwszej części historia Rynkiewicza jest doprowadzona do połowy lat 60. XX wieku. To  fascynująca historia, która pokazuje, z jakimi wyzwaniami musiało się mierzyć pokolenie Rymkiewicza. Ciągle jest ona nieopisana, niewiele wiemy o przejmowaniu elit przez stalinizm i wypychaniu ich na margines, o tym, jak odbywał się proces przepoczwarzania kultury. PRL potrafił odebrać znaczenie słowom i nadać im nowe, splugawić je. W każdej dziedzinie wprowadzał truciznę, która miała przemienić nasze myślenie. Nazywam to działaniem okupacyjnym. Mieliśmy zapomnieć o tym, że jesteśmy wolnymi Polakami, dumnym i wielkim narodem. Mieliśmy powtarzać to, co nam pisano w sowieckich podręcznikach. Nadal pozostaje to obciążeniem - podsumowała Joanna Lichocka. 


Posłuchaj

Joanna Lichocka o Jarosławie Marku Rymkiewiczu (Weekend kulturalny) 22:23
+
Dodaj do playlisty

 

Okazuje się, że nie da się pisać o poecie z Milanówka, nie wspominając o jego kotach. O tym również w nagraniu audycji. 

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Joanna Lichocka 

Data emisji: 19.03.2021

Godzina: 23:36

PR24/tj

 

Polecane

Wróć do strony głównej