X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Weekend kulturalny" w PR24: oferta Zamku Królewskiego z okazji 3 Maja

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 10:06
Dział edukacji przygotowuje szereg wydarzeń. Edukacja nam się kojarzy z młodzieżą, z dziećmi. Ale my jesteśmy szerzej otwarci na odbiorców, kierujemy nasze propozycje również do dorosłych. Są lekcje online dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Witaj majowa jutrzenko". Są też quizy dla młodzieży, ale również dla dorosłych - mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Witkowska-Martynowicz z działu promocji Zamku Królewskiego.
Obraz Konstytucja 3 maja Jana Matejki wystawiony w Zamku Królewskim oglądany przez wicepremiera Piotra Glińskiego
Obraz "Konstytucja 3 maja" Jana Matejki wystawiony w Zamku Królewskim oglądany przez wicepremiera Piotra GlińskiegoFoto: PAP/Leszek Szymański

3 maja jest w szczególny sposób związany z polską historią. Uchwalenie Konstytucji majowej wiąże się z kolei szczególnie z jednym warszawskim muzeum - Zamkiem Królewskim, w którego murach konstytucja ta została podpisana. W Polskim Radiu 24 Izabela Witkowska-Martynowicz z działu promocji Zamku Królewskiego mówiła o wszystkich przygotowanych na ten weekend majowy wydarzeniach.

pałac prezydencki free pixabay 1200 .jpg
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Światowi przywódcy przysyłają gratulacje

Już od 21 kwietnia w kanałach informacyjnych Zamku Królewskiego można było znaleźć cykl wykładów "Wielcy ludzie majowej Konstytucji", który zapowiadał cykl wydarzeń dotyczących tego wydarzenia w Zamku Królewskiego.

Propozycje online, jakie oferuje Zamek Królewski, można znaleźć na stronie internetowej muzeum pod specjalną zakładką dotyczącą rocznicy uchwalenia Konstytucji.

Od 28 kwietnia Zamek zdobią duże, 10-metrowe biało-czerwone flagi narodowe. Od 30 kwietnia do 3 maja w godzinach 20-24 zamek przyozdabia iluminacja zatytułowana "Witaj maj, trzeci maj". 2 maja o godzinie 11.15 - godzinie, o której zatrzymały się wskazówki zegara wieży zegarowej Zamku Królewskiego, kiedy płonął on we wrześniu 1939 roku - na wieży zostanie podniesiona flaga. 30 kwietnia premierę będzie miał pierwszy z serii podcastów "Czytając Konstytucję" - fragment ustawy rządowej z komentarzem historycznym. 2 maja premierę będzie miał film "Konstytucja 3 maja 1971 roku". Zamek Królewski proponuje cykl filmów towarzyszących 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zatytułowany "Ożywione obrazy".

3 maja muzeum proponuje dwa wykłady online: "Łagodna rewolucja 3 maja 1791 roku" - wykład dr. hab. Piotra Ugniewskiego z UW oraz "Konstytucja 3 maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów" - wykład prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego.

Muzeum przygotowało także wiele innych propozycji, w tym lekcje i inne materiały edukacyjne dla dzieci szkół podstawowych, ale jest też oferta dla dorosłych.

Czytaj również:

W dalszej części audycji gościem była Joanna Bancerowska, rzecznik prasowa Narodowego Centrum Kultury, która mówiła o wystawie "Obecność" w galerii Kordegarda. "Obecność" to wystawa prac Magdaleny Gross i Geli Seksztajn, dwóch znakomitych polskich artystek żydowskiego pochodzenia. To również wystawa ukazująca jak ogromną wyrwę w polskiej kulturze uczyniła II wojna światowa, choć od jej zakończenia upłynęło blisko osiem dekad.

NCK także przygotowało ofertę związaną z najbliższymi dniami - świętem flagi 2 maja oraz 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:00 PR24_mp3 2021_04_30-23-34-21_Weekend kulturalny.mp3 Oferta Zamku Królewskiego z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 maja ("Weekend kulturalny" / PR24)

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Goście: Izabela Witkowska-Martynowicz (dział promocji Zamku Królewskiego), Joanna Bancerowska (rzecznik prasowa Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 30.04.2021
Godzina emisji: 23.34

PR24/jmo

Czytaj także

Wszystkie arrasy Zygmunta Augusta. Niezwykła wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:30
Wystawa arrasów Zygmunta Augusta to jedyny w dziejach Zamku Królewskiego na Wawelu pokaz całej zachowanej kolekcji. Dzieła prezentowane są we wnętrzach, dla których zostały stworzone na specjalne zamówienie. Wystawa wraca tuż po zniesieniu obostrzeń. Jaka jest historia arrasów i co czeka zwiedzających? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Wyspiański będzie miał swoje muzeum. "Zasługuje na taką prezentację"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 11:43
Za kilka miesięcy Muzeum Narodowe w Krakowie w jednym ze swoich oddziałów - w dawnym Europeum - otworzy stałą wystawę dzieł artysty. W odnowionym zabytkowym spichlerzu przy placu Sikorskiego do tej pory pokazywane były zbiory sztuki europejskiej.
rozwiń zwiń