X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wystawa "Moc Muzeum". Macheta: jest także o tym, jaki wpływ na nią mają widzowie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:45
- Wystawa "Moc Muzeum" dotyczy nas wszystkich - mówiła w Polskim Radiu 24 Danuta Macheta z Działu Digitalizacji Zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Gościem audycji była też Anna Grzelak, kierownik Działu Edukacji w tym samym muzeum.
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prasowe

W Muzeum Narodowym w Krakowie znalazła miejsce wystawa pt. "Moc Muzeum". To eksperymentalna wystawa dla tych, którzy choć raz przyszli do muzeum. To opowieść o różnych czynnikach, które oddziałują na nasz odbiór świata. Mówi o sile muzeum i o nas wszystkich, zwiedzających.

"Różna moc"

Anna Grzelak, Kierownik Działu Edukacji w MNK powiedziała, że takiej wystawy jeszcze nie było, a jej wyjątkowość opiera się na dwóch czynnikach. - Pierwszy to tematyka, nie ma dzieł jednego artysty, a raczej zebrane są różne dzieła, w tym pewne kurioza. Pokazujemy też, jak działa wystawa muzealna i mówimy o czynnikach, które wpływają na widzów. Mówimy o różnej tutaj mocy, także mocy tego, co do muzeów przynoszą widzowie - powiedziała.

forum-0554470732-2.jpg
"Międzynarodowi partnerzy docenili naszą ciężką pracę". Dyrektor NCK o Nagrodzie Wyszehradzkiej

Dodała, że zadawanych jest wiele pytań, między innymi takie, co dzieje się w zetknięciu z dwiema rzeczywistościami, a mianowicie wystawy muzealnej z odbiorcą. - To wynika też z naszego doświadczenia pracy z widzem, ciekawe jest to, co dzieje się w głowie obserwatora. Zapraszamy więc do gry, czyli zadawania mu pytania i prowadzenia przez wystawę prowokując i zaskakując - mówiła Anna Grzelak.

Danuta Macheta z Działu Digitalizacji Zbiorów MNK dodała, że wystawa dotyczy nas wszystkich, jest ona o wyborach i decyzjach, jakie podejmują pracownicy muzeum z jednej strony, a z drugiej o tym, jaki wpływ na wystawę mają osoby zwiedzające.

"Dajemy narzędzia"

- Dajemy też narzędzia, pokazujemy jak sobie radzić z wystawą. Myślą przewodnią jest 20 stanowisk. Pamiętajmy, że to zawsze kurator wystawy decyduje o tym, co się na niej znajdzie - podkreśliła i dodała, że cechą wspólną jest tutaj akurat kolor niebieski.

Na wystawie znajdą się między innymi dzieła takich artystek i artystów, jak: Olga Boznańska, Alina Szapocznikow, Maria Pinińska-Bereś, Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski, Wojciech Kossak, Józef Pankiewicz, Stanisław Witkiewicz, Jerzy Nowosielski, Jonasz Stern, Julian Jończyk, Francisco de Goya, Henri de Toulouse-Lautrec, a także wielu artystów mniej znanych oraz wiele prac rzadko pokazywanych.


Posłuchaj
20:56 PR24_mp3 2021_05_13-23-35-58.mp3 D. Macheta i A. Grzelak o wystawie "Moc Muzeum" ("Weekend kulturalny")

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Danuta Macheta (Dział Digitalizacji Zbiorów MNK), Anna Grzelak (Kierownik Działu Edukacji w MNK)

Data emisji: 13.05.2021

Godzina: 23:35

Czytaj także

"Monumentalna, a nawet totalna". Prof. Betlej o wystawie arrasów Zygmunta Augusta na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 11:00
- Pokażemy arrasy, które nigdy nie były pokazywane - tak o jednej z wystaw w Krakowie mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "FOR/MA/CJA". Prof. Staszewski: zderzam fizyczność z abstrakcyjnością

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 12:00
- Tytuł nawiązuje do trzech osobowości artystycznych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Staszewski, kurator wystawy "FOR/MA/CJA". 
rozwiń zwiń