more_horiz

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - nowy punkt na kulturalnej mapie Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 09:45
Magdalena Laskowska (kustosz) i Łucja Skoczeń-Rąpała (konserwator dzieł sztuki) z Muzeum Narodowego w Krakowie opowiedziały w audycji "Weekend kulturalny" o nowo otwartej wystawie stałej. Tłumaczyły, jak długo realizowała się idea, która zrodziła się już w 1907 roku, oraz dlaczego dostęp do dzieł polskiego artysty musi być ograniczony.
Siedziba Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Siedziba Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

W audycji odwiedzamy Kraków, gdzie w budynku Starego Spichlerza przy placu Sikorskiego 6 powstało muzeum biograficzne Stanisława Wyspiańskiego, najwybitniejszego artysty polskiego modernizmu.

Twórczość Wyspiańskiego jest niezwykle wszechstronna i obejmuje różne dziedziny sztuki wzajemnie się dopełniające. W dorobku malarskim artysty są kompozycje witrażowe, portrety i pejzaże, w obszarze sztuki użytkowej projektował on meble i wystroje wnętrz, ponadto zajmował się typografią i edytorstwem. Jednocześnie spod jego pióra wyszło wiele dzieł literackich - dramatów, tragedii, rapsodów, wierszy. Był także reżyserem i scenografem własnych oraz tworzonych przez innych autorów sztuk na scenach teatralnych.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego to muzeum o charakterze ekspozycji stałej. Ze względu na ochronę dzieł sztuki i wpływu na nie światła jest czynne jedynie cztery dni w tygodniu - we wtorek, piątek oraz sobotę i niedzielę.

Czytaj także:

Pierwsze muzeum, ale trzeci oddział

Magdalena Laskowska przyznała, że już kilka dni po śmierci artysty powstał komitet złożony z najwybitniejszych przedstawicieli świata artystycznego. Ich celem było zebranie funduszy na utworzenie muzeum lub wystawy, gdzie byłaby eksponowana jego twórczość. - Naturalnym miejscem do pokazywania jego dzieł sztuki było Muzeum Narodowe w Krakowie, ponieważ z nim już za życia Stanisław Wyspiański był bardzo mocno związany - przez przyjaźnie z dyrektorami, ale też przez darowanie do zbiorów swoich dzieł - dodała. Oddział przy pl. Sikorskiego to trzeci oddział z twórczością polskiego artysty.

Posłuchaj
22:35 PR24_mp3 2021_12_16-23-35-31.mp3 Magdalena Laskowska i Łucja Skoczeń-Rąpała o Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Weekend Kulturalny/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadziła: Maja Kluczyńska

Goście: Magdalena Laskowska (kustosz), Łucja Skoczeń-Rąpała (konserwator dzieł)

Data emisji: 16.12.2021

Godz. emisji: 23.35

st

Zobacz także

Zobacz także