more_horiz

"Wydarzenie bez precedensu". Festiwal twórczości Zdzisława Beksińskiego w Tychach

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 08:12
W Tichauer Art Gallery w Tychach odbywa się festiwal "Beksiński na Śląsku", podczas którego miłośnicy twórczości Zdzisława Beksińskiego przez ponad trzy miesiące mogą uczestniczyć w szeregu wydarzeń związanych z twórczością słynnego polskiego mistrza. O szczegółach tego wydarzenia opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Barycki, organizator oraz członek Fundacji Zdzisława Beksińskiego.
Wydarzenie bez precedensu. Festiwal twórczości Zdzisława Beksińskiego w Tychach
"Wydarzenie bez precedensu". Festiwal twórczości Zdzisława Beksińskiego w TychachFoto: MCK Tychy

Jak wskazał Marcin Barycki, festiwal "Beksiński na Śląsku" to "wydarzenie bez precedensu, które do tej pory nie miało miejsca". Dodał, że właściciel Browarów Obywatelskich przeznaczył "olbrzymie industrialne przestrzenie na wspaniałą galerię, w której można było zaprezentować największego polskiego artystę współczesnego".

Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego

Gość audycji wskazał, że na ekspozycji znajduje się 55 obrazów - 50 z nich zostało wypożyczonych z Muzeum Historycznego w Sanoku, z kolei pięć pozostałych dzieł pochodzi z kolekcji japońskiej, która wcześniej była uznawana za zaginioną.

- Ale same wystawy stałe nie zawierają tylko i wyłącznie obrazów. Mamy też obszerną kolekcję fotografii, grafik komputerowych i fotomontaży - prac z lat 90., w których artysta wykorzystywał m.in. komputer, kserokopiarkę i inne tego typu narzędzia do tworzenia - powiedział. Jak dodał, "Beksiński od początku swojej kariery korzystał z nowoczesnych technologii, które chciał używać na potrzeby sztuki".

Marcin Barycki dodał, że wystawie towarzyszą także pokazy multimedialne. Zapowiedział też, że podczas finisażu wystawy w katowickim Spodku odbędzie się koncert finałowy "Świat Mistrza Beksińskiego", podczas którego orkiestra symfoniczna wykona specjalnie skomponowany na tę okazję utwór Szymona Sutora, a także dzieła ulubionego kompozytora Zdzisława Beksińskiego - Alfreda Sznitke.

Wystawę "Beksiński na Śląsku" można odwiedzić od 18 czerwca do 25 września.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:58 PR24_mp3 2022_07_22-23-35-22.mp3 Marcin Barycki o szczegółach festiwalu "Beksiński na Śląsku" ("Weekend kulturalny"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

ProwadzącaMaja Kluczyńska

Gość: Marcin Barycki (organizator wystawy, Fundacja Zdzisława Beksińskiego)

Data emisji: 22.07.2022 r.

Godzina emisji: 23.35

ng

Zobacz także

Zobacz także