more_horiz

"Jednoczy ludzi zafascynowanych muzyką". Organizatorzy o Hybryda Kultur Festiwal

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 09:50
- Hybryda Kultur Festiwal to wydarzenie, które jednoczy takich ludzi, jak my - zafascynowanych muzyką tradycyjną, ale też starających się ją przedstawiać w sposób współczesny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek "Wiejski" Górski (producent festiwalu, scenarzysta, historyk). Gościem audycji była także Aleksandra Turkiewicz (kompozytorka, dyrektorka muzyczna festiwalu).
Jednoczy ludzi zafascynowanych muzyką. Organizatorzy o Hybryda Kultur Festiwal
"Jednoczy ludzi zafascynowanych muzyką". Organizatorzy o Hybryda Kultur FestiwalFoto: facebook.com/hybrydakultur

Hybryda Kultur Festiwal to projekt, który ma na celu promocję muzyki oraz polskich i zagranicznych artystów, którzy twórczo łączą i interpretują kulturę tradycyjną i ludową, "tak jak przed laty robili to Chopin i Szymanowski".

Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek "Wiejski" Górski, producent festiwalu, scenarzysta i historyk, w tym roku Hybryda Kultur odbywa się już po raz trzeci. - To wydarzenie, które jednoczy takich ludzi, jak my - zafascynowanych muzyką tradycyjną, ale też starających się ją przedstawiać w sposób współczesny. Łączących - czyli trochę "hybrydujących" - z innymi gatunkami, nurtami i współczesnymi instrumentami, ale z szacunkiem dla dawnego, tradycyjnego brzmienia - wyjaśnił.

Hybryda Kultur Festiwal

Gościem specjalnym Hybrydy Kultur będzie m.in. kompozytorka i dyrektorka muzyczna festiwalu Ola Turkiewicz, która wystąpi ze swoim autorskim programem "Autochtonka". Jest to internetowy spektakl prezentujący współczesne kompozycje i hybrydowe aranżacje inspirowane muzyczną spuścizną obszarów, z których wywodzą się korzenie przodków muzyczki.

- To podróż muzyczno-genealogiczna. Opowieść snuje przez krainy, w których ja i moim przodkowie się urodziliśmy. To podróż przez różne regiony - Lubelszczyznę, Wileńszczyznę, huculską Bukowinę i Mazury - wskazała.

Jak dodała, w projekcie zostaną zaprezentowane tradycyjne utwory pochodzące z ww. regionów, ale w aranżacjach stylu hybrydowego. - W "Autochtonce" opieram się bardzo mocno na elektronice. Towarzyszy mi multiinstrumentalista Paweł Jabłoński, który gra na instrumentach klawiszowych, ale też i na akordeonie, który dodaje dodatkowej, charakterystycznej barwy utworom tradycyjnym - powiedziała.

Hybryda Kultur Festiwal odbędzie się 30.07.2022 r. w Domu Kultury w Gołdapi.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:52 PR24_mp3 2022_07_28-23-35-18.mp3 Aleksandra Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski o szczegółach Hybryda Kultur Festiwal ("Weekend kulturalny"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

ProwadzącaMaja Kluczyńska

Gość: Aleksandra Turkiewicz (kompozytorka, dyrektorka muzyczna festiwalu); Jacek "Wiejski" Górski (producent festiwalu, scenarzysta, historyk, prezes fundacji DRZP)

Data emisji: 28.07.2022 r.

Godzina emisji: 23.35

ng

Zobacz także

Zobacz także