more_horiz

Narodowe Czytanie 2022. Kolarski w PR24: to prawdziwe święto polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 08:00
3 września odbędzie się 11. edycja Narodowego Czytania. O wydarzeniu, w którym uczestniczyć będzie Para Prezydencka, mówił w Polskim Radiu 24 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. - To, co jest wyjątkowe w Narodowym Czytaniu to obywatelskość i wspólnotowość tej akcji - podkreślił. 
Wojciech Kolarski: z roku na rok Narodowe Czytanie ma coraz większy zasięg
Wojciech Kolarski: z roku na rok Narodowe Czytanie ma coraz większy zasięgFoto: PR24/Jakub Wacławski

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Podczas wspólnego czytania z udziałem Pary Prezydenckiej, na scenie w Ogrodzie Saskim w Warszawie wystąpią znakomici artyści, którym towarzyszyć będzie specjalnie na tę okazję przygotowana muzyka. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

- Z roku na rok Narodowe Czytanie ma coraz większy zasięg, coraz więcej instytucji współtworzy tę akcję - zaznaczył Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta. Powiedział też, że po tylu edycjach, już "nie trzeba nikomu tłumaczyć", czym jest Narodowe Czytanie. - Każdy wie, że to wielkie wydarzenie, prawdziwe święto polskiej literatury i pierwszy weekend września - powiedział nasz gość.

Rozmówca PR24 podkreślił, że "fenomen Narodowego Czytania polega na tym, że każdy może inaczej tę akcję nazwać, znaleźć w niej coś szczególnego, coś dla siebie". - Z mojego punktu widzenia to, co jest tak wyjątkowe w Narodowym Czytaniu to obywatelskość i wspólnotowość tej akcji. Zawsze podkreślam, że to jest największa kampania promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury - ocenił.

- Ta akcja jest tym większa, że jest współtworzona przez miłośników literatury, przez czytelników, przez nas wszystkich, którzy się tego dnia spotykamy - zaznaczył.

Więcej w zapisie audycji.

Posłuchaj
22:10 PR24 2022_09_01-23-35-44 (1).mp3 Wojciech Kolarski o akcji Narodowe Czytanie 2022 (Weekend kulturalny/PR24)

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Gość: Wojciech Kolarski (Kancelaria Prezydenta RP)

Data emisji: 01.09.2022

Godzina: 23.35

kp

Zobacz także

Zobacz także