more_horiz

„Dwa Teatry”. Sopocki festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 18:38
Od 19 do 21 czerwca w Sopocie potrwa XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.  W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie zostaną uhonorowani wybitni artyści Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. O szczegółach w audycji Weekend Kulturalny mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Audio
  • 16.06.2017 Weekend Kulturalny: festiwal Dwa Teatry. Gość: Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Fragment plakatu
Fragment plakatu Foto: Polskie Radio

W tym roku widzowie wysłuchają aż 26 słuchowisk. Jak podkreślał gość, w tym roku dominuje współczesność. – To utwory napisane specjalnie dla radia, nie tylko Teatru, ale też rozgłośni regionalnych, słuchowiska powstają we wszystkich ośrodkach. Aż 10 rozgłośni zgłosiło swoje utwory do konkursu, to ważny szczegół, bo przyznawana jest specjalna nagroda dedykowana twórczości realizowanej w rozgłośniach regionalnych. To nas cieszy, że misja radiofonii publicznej jest tak pięknie realizowana – wskazywał.

Janusz Kukuła zaznaczył, że dla niego równie ważny jest także konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. W Sopocie dodatkowo swój cykl „W krainie baśni” zaprezentuje także Teatr Telewizji.

Gość dodał, że główny nurt tegorocznych prezentacji pozakonkursowych skupi się jednak wokół Josepha Conrada, którego rokiem jest 2017. – Nie wyobrażam sobie, gdybyśmy to pominęli.  Jego utwory będą czytać aktorzy, będą retrospektywy Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia – mówił.

Z Januszem Kukułą rozmawiała Paulina Kozion.

W audycji Weekend Kulturalny była również mowa o filmie „Jonathan”. Z reżyserem, Piotrem Lewandowskim rozmawiała Maja Kluczyńska.

Więcej w nagraniu.

Polskie Radio 24/ip

Weekend kulturalny w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 16.06.2017

Godzina emisji: 15:35


Zobacz także

Zobacz także