more_horiz

Album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". Dyrektor Archiwum PR: odkrywamy wiele nieznanych wątków

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 08:05
- Ważnym elementem tego albumu jest pokazanie działalności Polskiego Państwa Podziemnego na arenie międzynarodowej - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Berus-Tomaszewska (autorka projektu, historyk, dyr. Archiwum PR). 
Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia
Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego RadiaFoto: PR/Cezary Piwowarski

Album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963" to najnowsze wydawnictwo Polskiego Radia z serii tożsamościowych albumów fonograficzno-ikonograficznych, które ukazuje się pod patronatem Rady Mediów Narodowych.

O szczegółach projektu mówiła jego autorka - Elżbieta Berus-Tomaszewska. - Jest to kolejne nasze wydawnictwo tożsamościowe. Pierwsze takie powstały z inicjatywy ówczesnego prezesa Polskiego Radia Krzysztofa Czabańskiego. (...) To już kolejny, siódmy album. Inspiracją do jego powstania była przede wszystkim 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Cezura czasowa są to lata 1939-1963 - dodała. 

Jak wyjaśniła dyrektor Archiwum Polskiego Radia, rok 1939 to wybuch II wojny światowej, a rok 1963 to rok, w którym zginął ostatni żołnierz niezłomny, "Lalek" [Józef Franczak zginął z bronią w ręku podczas obławy bezpieki we wsi Majdan na Lubelszczyźnie. - przyp. red.].  

- Pokazujemy całe państwo podziemne, ale chcieliśmy się skupić przede wszystkim na działalności cywilnej. (...) Przekazujemy państwu publikację, która ma wiele nieznanych wątków. W publikacji dbamy o to, by przekazywać takie wątki z historii Radia, które nie były publikowane, a znajdują się w archiwach - zaznaczyła. 

Posłuchaj

21:58 PR24_mp3 2022_11_04-23-36-09.mp3 Elżbieta Berus-Tomaszewska o najnowszym albumie Polskiego Radia ("Weekend kulturalny")

Album tworzą dwie płyty CD oraz obszerny booklet. W warstwie fonograficznej - pierwsza płyta CD przybliża dzieje Armii Krajowej za pośrednictwem archiwalnych nagrań słownych i muzycznych oraz sztuki radiowego "teatru wyobraźni".

Jak wyglądał koszmar stalinowskich trybunałów, słuchacze albumu będą mogli dowiedzieć się dzięki zamieszczonym na drugiej płycie CD obszernym fragmentom relacji Polskiego Radia z procesów pokazowych, które wytoczono w PRL żołnierzom podziemia niepodległościowego pod koniec lat 40. i 50. XX wieku.​

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja:  "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska 

Gość: Elżbieta Berus-Tomaszewska (autorka projektu, historyk, dyr. Archiwum PR)

Data emisji: 04.11.2022

Godzina: 23.36

kmp

Zobacz także

Zobacz także