"Tegoroczna edycja jest inspirowana przebogatą historią Śląska". Wiejski-Górski o Koncercie Niepodległości "Silesia"

- Koncert jest inspirowany przebogatą historią Śląska i to całego Śląska, nie tylko Górnego, ale i Dolnego oraz Opolskiego i Cieszyńskiego. Historia ta bywa bardzo odkrywcza, bardzo zaskakująca - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Wiejski-Górski, producent, reżyser, organizator koncertów, prezes Fundacji Dziedzictwo Rzeczypospolitej. Polskie Radio jest patronem medialnym widowiska.

2022-11-11, 08:02

"Tegoroczna edycja jest inspirowana przebogatą historią Śląska". Wiejski-Górski o Koncercie Niepodległości "Silesia"
Jacek Wiejski-Górski: Koncert Niepodległości "Silesia" jest inspirowany przebogatą historią Śląska.Foto: Koncert Niepodległości "Silesia"

Tematem rozmowy był Koncert Niepodległości "Silesia", który odbędzie się 18 listopada 2022 o godzinie 17.00 w Katowicach. Śląska edycja koncertu dedykowana jest szeroko rozumianej Ziemi Śląskiej. Bezpośrednią inspiracją koncertu była 100. rocznica utworzenia Województwa Śląskiego w ramach II Rzeczypospolitej.

Koncert Niepodległości "Silesia"

Na antenie Polskiego Radia 24 organizator koncertu i prezes Fundacji Dziedzictwo Rzeczypospolitej Jacek Wiejski-Górski powiedział, że "to wydarzenie, które chcieliśmy zrealizować od czterech lat i dopiero teraz się udaje". - Chcieliśmy zdążyć na pierwszą rocznicę powstania śląskiego, drugą, trzecią i w końcu udało nam się to zrealizować w rocznicę przyłączenia województwa śląskiego do Rzeczpospolitej - wskazał i dodał, że "to sto lat temu Śląsk znalazł się ponownie w jej granicach".

- Koncert jest inspirowany przebogatą historią Śląska i to całego Śląska, nie tylko Górnego, ale i Dolnego oraz Opolskiego i Cieszyńskiego - zaznaczył. - Ta historia dla kogoś, kto nie siedzi w tej tematyce, jest z jednej strony zadziwiająca, powalająca na kolana i zupełnie niesamowita - podkreślił. Dodał też, że "bywa bardzo odkrywcza, bardzo zaskakująca".

"Największy triumf to Śląsk"

Rozmówca przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego, który na zjeździe legionistów w 1922 roku w Katowicach powiedział, że "największy triumf spośród naszych triumfów to nie Wilno, nie Lwów, nawet nie Poznań, ale właśnie Śląsk". - Dlaczego tak powiedział Marszałek? Dlaczego my też powinniśmy tak patrzeć na ten Śląsk? Bo to są ziemie, które były pozbawione Polski przez 400 lat - odpowiedział. - Przez 400 lat i więcej te ziemie były w żywiole niemieckim, w żywiole czeskim i ci Ślązacy, ci Polacy, zachowali marzenie o życiu w Polsce - podkreślił.

REKLAMA

Przekazał także, że "koncert ten zostanie nagrany i wzbogacony o narracje plenerowe". Polskie Radio objęło patronat nad wydarzeniem.

"Contra Targovicam"

Rozmówca mówił także o XIV edycji Koncertu Niepodległości "Contra Targovicam" w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, który odbędzie się 11 listopada o godzinie 20.00.

Inspiracją wydarzenia jest 230 rocznica polsko-rosyjskiej wojny 1792 roku, zwanej też wojną w obronie Konstytucji 3 Maja. Repertuar XIV Koncertu Niepodległości  stanowią  m.in.współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych.

"Wiara Śpiewa"

Gościem audycji była także Agnieszka Łesiuk-Krajewska, prezes Fundacji Pokolenia Kolumbów i organizator kampanii "BohaterON - włącz historię!", która mówiła o koncercie Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej z okazji Narodowego  Święta Niepodległości. "Wiara Śpiewa" odbędzie się 12 listopada o godzinie 18.00 w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Transmisja na żywo dostępna będzie na Facebooku Fundacji Pokolenia Kolumbów. 

REKLAMA


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Jacek Wiejski-Górski: tegoroczna edycja jest inspirowana przebogatą historią Śląska (Polskie Radio 24) 23:27
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja:  "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska 

REKLAMA

Gość: Jacek Wiejski-Górski, producent, reżyser, organizator koncertów

Data emisji: 10.11.2022

Godzina: 23.36

REKLAMA

 

jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej