X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Exit polls: Emmanuel Macron zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich we Francji

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 08:38
Francuzi zdecydowali, że w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Na centrystę zagłosowało 23,75 procent wyborców. Kandydatkę Frontu Narodowego poparło natomiast 21,53 procent Francuzów. Z prezydenckiego wyścigu odpadli przedstawiciele dwóch dominujących do tej pory na francuskiej scenie politycznej partii. uzyskując według pierwszych wyników ponad 23 procent głosów. Drugie miejsce zajęła kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen - 22 procent. Do drugiej tury wchodzi dwoje kandydatów.
Audio
  • 24.04.17 prof. Małgorzata Molęda-Zdziech i Eryk Mistewicz o wyborach prezydenckich we Francji
  • 23.04.17 dr Sebastien Ducourtioux, dr Łukasz Jakubiak i Wiesław Forkasiewicz o wyborach we Francji
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/THIBAULT VANDERMERSCH

O godzinie 20 zakończyła się pierwsza tura wyborów. Do głosowania uprawnionych było 47 milionów osób. Druga tura odbędzie się 7 maja. Zdaniem dr. Sebastiena Ducourtioux z Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego we wstępnych wynikach nie ma żadnej niespodzianki, gdyż to właśnie Macron i Le Pen byli głównymi faworytami do starcia w II rundzie wyborów.

– To, co było prognozowane od kilku tygodni potwierdziło się. Myślę, że jeżeli te wyniki się utrzymają, to Macron jest już nowym prezydentem Francji, gdyż w II turze nie powinien mieć większych problemów z pokonaniem Marine Le Pen. Uważam, że skrajnie prawicowa kandydatka będzie mogła liczyć na ok. 35 proc. głosów. Odetchną zapewne rynki finansowe, dla których tragedią byłoby zestawienie Le Pen – Melenchon w II turze – powiedział Sebastien Ducourtioux.

Dr Łukasz Jakubiak z Katedry Konstytucjonalizmu i Ustrojów Państwowych Uniwersytetu Jagiellońskiego zaznaczył, że końcowe zwycięstwo Emmanuela Macrona oznaczałoby kontynuację dotychczasowej polityki Francji w stosunku do Polski.

– Jest to polityk, którego można utożsamiać z głównym nurtem. Dystansuje się zarówno od lewicy, jak i od prawicy. Jest typem socjalliberała. Jego prezydentura byłaby też szansą na odbudowę francuskiego centrum politycznego – wskazał gość Polskiego Radia 24.

Ponadto w audycji prof. Małgorzata Molęda-Zdziech ze Szkoły Głównej Handlowej i Eryk Mistewicz z Instytutu Nowych Mediów nakreślili sylwetki najważniejszych kandydatów, którzy wystartowali w pierwszej turze wyborów, a także przedstawili ich polityczne wizje.

Wiesław Forkasiewicz, konsul honorowy RP w Nicei, wskazał zaś skąd tak dużym poparciem cieszy się Front Narodowy Marine Le Pen na południu Francji.

Na temat atmosfery panującej w dniu wyborów prezydenckich mówiła Magdalena Skajewska, wysłanniczka Polskiego Radia do Francji, która była również obecna w sztabie wyborczym Emmanuela Macrona.

Natomiast Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, przedstawiła punkt widzenia unijnych polityków w sprawie wyborów prezydenckich we Francji.


IAR/Polskie Radio/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Francja: Fillon miał być celem zamachu, Mélenchon idzie w górę w sondażach

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 14:20
Kandydat centroprawicy w niedzielnych wyborach prezydenckich we Francji Francois Fillon w opublikowanym w czwartek wywiadzie przyznał, że to on miał być celem zamachu, jaki planowali dwaj dżihadyści zatrzymani we wtorek w Marsylii. 38 proc. Francuzów nie jest zdecydowanych, na kogo głosować, zaś 35 proc. oświadczyło, że nie weźmie udziału w wyborach. O wyborach prezydenckich we Francji mówił w audycji Świat w Południe Jerzy Szygiel, publicysta portalu Strajk.eu i wieloletni korespondent polskich mediów we Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie dnia: wybory we Francji w cieniu zamachu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 21:12
Wybory prezydenckie oraz zamach we Francji i ustawa o służbie zagranicznej. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kandydat skrajnej lewicy czarnym koniem wyborów prezydenckich we Francji

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 20:14
- Wynik wyborów jest jednym wielkim znakiem zapytania - powiedział dr Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Już w niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To wybory kluczowe dla Francji i Europy"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 16:06
We Francji trwa pierwsza tura wyborów prezydenckich, których wynik uważa się za nieprzewidywalny w stopniu nienotowanym tam od dziesięcioleci. O znaczeniu wyborów francuskich mówili w Gorącym Temacie dr Marcin Darmas z Ośrodka Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Magdalena Skajewska, korespondentka Polskiego Radia we Francji.
rozwiń zwiń