X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Podsumowanie Dnia: tajna notatka b. szefa ABW ws. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 22:30
Notatka byłego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka w sprawie Amber Gold, Kongres Zjednoczonej Prawicy oraz Rada Krajowa PO. To najważniejsze tematy, które komentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
Audio
Materiał ilustracyjny
Materiał ilustracyjnyFoto: PR24/PJ

Najważniejsi politycy w Państwie, w tym Donald Tusk i Bronisław Komorowski, mieli wiedzieć już w maju 2012 roku, że spółka Marcina P. to piramida finansowa, i że linie OLT Express miały służyć do wyprowadzania z niej pieniędzy. Tak wynika z tajnej notatki byłego szefa ABW generała Krzysztofa Bondaryka, do której dotarli dziennikarze tygodnika "W sieci". Jest w niej mowa między innymi o tym że "działalność Amber Gold może być prowadzona nie tylko z naruszeniem prawa bankowego (...), ale także może być ukierunkowana na wyłudzenia finansowe". Agencja jasno dała też do zrozumienia, że pokrzywdzonych może być kilkadziesiąt tysięcy osób. Tajna notatka miała zostać wysłana do ówczesnego premiera Donalda Tuska, prezydenta Bronisława Komorowskiego, oraz do ówczesnych ministrów Jacka Cichockiego - ministra spraw wewnętrznych i administracji, Jacka Rostowskiego - ministra finansów i Sławomira Nowaka - ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. 

Jak wyjaśniał Marcin Wikło z tygodnika wSieci, notatka pochodzi z 24 maja 2012 roku, co oznacza, że po tej dacie jej adresaci „ nie mogą się już wykręcać, że mają wiedzę pobieżną, potoczną, z mediów”. Zdaniem gościa, ważne było to, iż gen. Bondaryk stwierdził, iż pokrzywdzonymi może być kilkadziesiąt tysięcy osób. – To powinno spowodować szturm służb specjalnych, tak się nie stało – mówił. Marcin Wikło zaznaczył, że późniejsze działania ABW były „pasmem nieszczęścia”. – Operacyjnie wykrywano, gdzie zlokalizowane są oddziały Amber Gold, zamiast zająć się podsłuchami Marcina P. natychmiast, gdy było jasne, że to piramida finansowa. Wykonywano takie ruchy pozorowane – podkreślił. Dodał, że „gdyby od razu założono podsłuch Marcinowi P., może udałoby się zarejestrować jakieś rozmowy z kimś, kto stał za całym przekrętem”.

Kongres PiS

W sobotę w Przysusze na Mazowszu odbył się kongres PiS i Zjednoczonej Prawicy. Wzięło w nim udział 1100 delegatów. Prezes Jarosław Kaczyński w trakcie swojego wystąpienia wymienił osiągnięcia rządu, wśród których znalazły się reforma oświatowa, reforma wymiaru sprawiedliwości, utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej oraz stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Z kolei w Warszawie zebrała się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Powołała zespół, który ma przygotować program na przyszłoroczne wybory samorządowe.

Grzegorz Schetyna powiedział, że Polacy mają do wyboru dwie wizje: państwa autorytarnego, budowanego przez Jarosława Kaczyńskiego i wizję proponowaną przez Platformę - kraju wolnego, solidarnego i europejskiego. Przewodniczący PO zapowiedział, że po zwycięskich dla jego partii wyborach, rozliczone zostaną rządy Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem politologa Marka Migalskiego, głównym przekazem Rady Krajowej PO było zadeklarowanie, że jest „taranem, który ma uderzyć w PiS” – To był zysk dla PO. A dla PiS, że liderzy tej partii zaprezentowali to, co dotychczas zrobili oraz zapowiedzieli kolejne reformy – ocenił.

Gość odniósł się także do przemówienia wicepremiera Mateusza Morawieckiego. – Oczekiwałbym od wicepremiera rządu nie mówienia o tym, co chce zrobić, a chwalenia się tym, co zostało zrobione. Ten rząd ma tendencję do bombastycznych zapowiedzi, a trudniej jest z ich realizacją. Oczekuję od polityków mniej wizji, a więcej rozwiązywania konkretnych problemów – zaznaczył.

W części informacyjnej Podsumowania Dnia była mowa m.in. o 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, pożarze w gorzowskiej katedrze i przesłuchaniu prokurator Barbary Kijanko przed komisją śledczą ds. afery Amber Gold.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzami programów byli Wiesław Molak i Maja Borkowska.

Polskie Radio 24/IAR/ip

Podsumowanie dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 02.07.2017

Godzina emisji: 21:00


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Suski: Tusk wiedział, że Amber Gold to piramida finansowa

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 08:50
– Państwo Donalda Tuska nie sprawdziło się między innymi ws. Amber Gold. To nie mógł być przypadek, że syn premiera pracował w firmie zależnej od tego przedsiębiorstwa – mówił w Rozmowie Poranka Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, a także wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: Michał Tusk "wkopał" swojego ojca

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 14:19
Jestem z niego bardzo dumny – w ten sposób Donald Tusk podsumował przesłuchanie swojego syna przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Jak oceniał z kolei w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski z portalu "wPolityce.pl", słowa Michała Tuska w pewien sposób mogą obciążać byłego premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tusk wiedział, że OLT Express to lipa. Szkoda, że nie poinformował o tym Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 13:12
- Sformułowanie syna byłego premiera Michała Tuska, że zarówno on, jak i jego ojciec wiedzieli, że OLT Express to „lipa”, jasno podkreśla, że mieli doskonale tego świadomość. Szkoda tylko, że nie poinformowali o tym Polaków – powiedział w audycji Punkt Widzenia Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność. Gość odniósł się w ten sposób do przesłuchania Michała Tuska przed komisją ds. Amber Gold.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Strażacy dogaszają zarzewia ognia

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 21:45
Opanowano już pożar wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim, ale strażacy są nadal na miejscu i dogaszają zarzewia ognia. Straż pracuje przy pomocy kamer termowizyjnych, wykorzystują też dwie 50-metrowe drabiny. W sobotę po południu doszło do pożaru wieży gorzowskiej katedry przez ponad 20 godzin gasiło ją 20 zastępów straży pożarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Najważniejsza podczas Kongresu była rola w jakiej wystąpił prezes Kaczyński”

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 17:29
2 lipca na Mazowszu odbył się V Kongres PiS oraz Konwencja Zjednoczonej Prawicy. „Musimy budować Polskę sprawiedliwą, zasobną i nowoczesną” – mówił prezes PiS. Dodał, że reforma sądu jest kwestią fundamentalną, chwalił zmiany dotyczące spraw społecznych i apelował o szybszą realizację programu Mieszkanie Plus. Jego przemówienie komentował w audycji Gorący Temat redaktor Michał Karnowski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Krajowa PO. „Od 2015 Platforma niewiele się nauczyła”

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 21:50
– Nie pozwolimy, żeby prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło wyrzucili Polskę z Europy - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podczas posiedzenia Rady Krajowej PO w Warszawie. W swoim przemówieniu wiele słów poświęcił krytyce rządów Prawa i Sprawiedliwości. O spotkaniu członków Platformy w audycji Wróżenie z Faktów rozmawiali Kamila Baranowska (Do Rzeczy) i Konrad Kołodziejski (wSieci).
rozwiń zwiń