X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Michał Dworczyk: brak znajomości języka polskiego nie powinien wykluczać tych osób ze wspólnoty narodowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 14:09
- Jeśli chodzi o podtrzymywanie tożsamości narodowej, język jest jednym z jej najważniejszych wyznaczników, ale nie jedynym. Tego dowodem są nasi rodacy na Wschodzie – powiedział w audycji Syberia-Polska. Operacja powrót Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej i współtwórca Karty Polaka.
Audio
  • 02.09.2017 Michał Dworczyk: „Brak znajomości języka polskiego nie powinien wykluczać ze wspólnoty narodowej”.
Michał Dworczyk, foto: PJ
Michał Dworczyk, foto: PJFoto: PJ

Według Michała Dworczyka musimy pamiętać, że nasi rodacy na Wschodzie przez wiele lat byli pozbawieni możliwości nauki języka polskiego. - Jeśli przyjrzymy się np. badaniom dotyczącym Polaków na Białorusi, to zobaczymy, że osób, które deklarują narodowość polską jest znacznie więcej niż osób, które deklarują znajomość języka polskiego. To oznacza, że część naszych rodaków, mimo utraty znajomości języka polskiego, zachowała tożsamość narodową. Podobnie jest też w innych krajach byłego Związku Radzieckiego. Brak znajomości języka polskiego nie powinien wykluczać tych osób ze wspólnoty narodowej – powiedział wiceminister obrony narodowej.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 powinniśmy tworzyć możliwości jak najszerszej nauki języka polskiego. – Przeżywamy od kilku lat renesans języka polskiego. Naszego języka uczą się dziesiątki tysięcy młodszych i starszych osób na Wschodzie. Dla wielu osób ten język jest nadzieją na wyjazd do Polski i lepsze życie, a także powrót do swoich korzeni. Powinniśmy podchodzić z dużym zrozumieniem do osób, które przyjeżdżają do Polski bez dobrej znajomości języka polskiego, ponieważ np. w Kazachstanie za naukę naszego języka groziły surowe konsekwencje – mówił Dworczyk.

W programie także materiał Piotra Pogorzelskiego o nauce języka polskiego na Syberii oraz relacja Adriana Bąka z pierwszej w życiu wycieczki do Polski kilkudziesięciu potencjalnych repatriantów ze Wschodu.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24

Syberia-Polska - Operacja Powrót - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 02.09.2017

Godzina emisji: 12:33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trudno zrozumieć polską tożsamość bez wielokulturowej tradycji dawnej Rzeczpospolitej"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 14:39
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego działa od 2012 roku. Organizuje prace konserwatorsko-restauratorskie oraz prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, filmową itp.  Korzysta z grantów instytucji publicznych i firm prywatnych. Dzięki temu udaje jej się przywrócić do dawnej świetności liczne obiekty polskiego dziedzictwa, by przekazać je przyszłym pokoleniom. O działalności fundacji w audycji Utracone, Odzyskane mówił jej prezes dr Michał Laszczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Polaków w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 18:40
Plenerowym koncertem w centrum Astany, stolicy Kazachstanu, zakończył się Dzień Polaków w tym kraju. Był imprezą towarzyszącą wystawie światowej EXPO 2017. W wydarzeniu wzięła udział polska delegacja parlamentarno-rządowa pod przewodnictwem wicemarszałek Senatu Marii Koc. Więcej na temat obchodów tej uroczystości mówiliśmy w audycji „Polacy w świecie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Dziedzictwa Kresów na Ziemi Lubaczowskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 19:06
Dyskusje o historii dawnych Kresów Rzeczypospolitej, spotkania z ludźmi kultury i nauki, a także koncerty i prezentacje  multimedialne. W podkarpackim Lubaczowie przez ponad tydzień odbywało się święto kultywujące pamięć o tradycji i kulturze kresowej. W magazynie „Polacy w Świecie” relacja i podsumowanie imprezy, która zgromadziła ponad 20 tys. widzów.
rozwiń zwiń