more_horiz

Syberia-Polska. Polacy wracają do domu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 21:34
Ruszył program repatriacji. W ramach inicjatywy, potomkowie naszych rodaków z azjatyckiej części byłego Związku Radzieckiego mogą liczyć na ułatwienia w kontekście osiedlenia się w Polsce. W Polskim Radiu 24 rozpoczynamy cykl audycji „Syberia-Polska. Operacja powrót”.
Audio
Jeden z najstarszych mieszkańców Wierszyny 91-letni Jan Pietrzyk przed swoim domem.
Jeden z najstarszych mieszkańców Wierszyny 91-letni Jan Pietrzyk przed swoim domem.Foto: PR/Edyta Poźniak

W pierwszym odcinku magazynu przenieśliśmy się do Wierszyny. To położona na Syberii miejscowość, zamieszkiwana dziś przez około pół tysiąca naszych rodaków. Choć na co dzień posługują się oni językiem rosyjskim, pamięć o języku polskim wśród nich nie zanikła.

Dzieci w Wierszynie mogą się bowiem uczyć naszego języka, a także poznawać polską kulturę. Pracuje tam Henryka Jachimowicz, która na Syberię przyjechała dwa lata temu z Olecka. – W klasach uczą się nie tylko Polacy, ale także dzieci z rodzin mieszanych. W Wierszynie j. polskiego uczą się też Rosjanie – mówiła gość magazynu „Syberia-Polska. Operacja powrót”.

Jak relacjonował w Polskim Radiu 24 Piotr Pogorzelski, który był w Wierszynie, niewielu Polaków chce jednak wrócić do naszego kraju. – Może to wynikać z faktu, że Polacy przyjechali do Wierszyny dobrowolnie. Większa tęsknota za Ojczyzną jest wśród mieszkańców Kazachstanu, którzy zostali wywiezieni w głąb ZSRR przymusowo – mówił reporter Polskiego Radia.

W programie również m.in. rozmowa z Henrykiem Kowalczykiem, przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów, który przekonywał w Polskim Radiu 24, że "repatriacja moralnym zobowiązaniem wobec Polaków". Jak podkreślał przedstawiciel rządu, o poczuciu przynależności do narodu polskiego nie świadczy to, w jakim stopniu zna się język polski.

– W kontekście Polaków mieszkających na terenie byłego ZSRR trudno mówić o jednoznacznie polskim rodowodzie. Minęło już wiele lat od deportacji, żyje już niewiele osób pamiętających ten moment. Naturalne jest, że w tym czasie tworzyły się mieszane małżeństwa. W wielu miejscach w zaniku jest też j. polski, ale poczucie polskości nadal istnieje – wskazywał Henryk Kowalczyk.

W rozmowie z ministrem Kowalczykiem też o tym, ilu Polaków z Kazachstanu może wrócić do Polski, a także, dlaczego w ostatnich latach Polacy mieszkający poza naszym krajem mieli problemy dotyczące powrotu do Ojczyzny.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem magazynu „Syberia-Polska. Operacja powrót” był Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/mp

Syberia-Polska - Operacja Powrót - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 03.05.17

Godzina emisji: 20.31


Zobacz także

Zobacz także