X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Rakiety Patriot trafią do Polski. "Duży sukces rządu"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 22:00
Rząd USA formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. Wartość kontraktu może przekroczyć 10 miliardów dolarów. W magazynie Północ-Południe komentarz dra Piotra Zakrzewskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Michała Karnowskiego z Sieci.  
Audio
  • 17.11.17 Północ-Południe: Patrioty trafią do Polski
Wyrzutnia rakiet Patriot
Wyrzutnia rakiet PatriotFoto: U.S. Air Force photo by Senior Airman Daniel Phelps/Released

– To bardzo ważna informacja. To oznacza, że projekt zapewnienia Polsce prawdziwego bezpieczeństwa jest konsekwentnie realizowany – oceniał na naszej antenie Michał Karnowski. – To duży sukces rządu, duży sukces ministra Macierewicza – dodawał. 

– To dobra informacja dla Polski, dobra także dla szefa MON (…). Pozwoli to Antoniemu Macierewiczowi zmienić wizerunek ministra-destruktora, który otacza się kontrowersyjnymi asystentami – mówił z kolei w PR24 dr Piotr Zakrzewski.

Z noty wynika, że Polska zamierza kupić od Stanów Zjednoczonych zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot w najbardziej aktualnej konfiguracji IBCS, składające się między innymi z czterech nowoczesnych radarów AN/MPQ-65, szesnastu wyrzutni M903 oraz 208 rakiet najnowszej generacji. Pakiet będzie też obejmować pociski testowe, systemy kontroli ognia i generatory. Departament Stanu oszacował, że wraz z dodatkowym wyposażeniem, częściami zamiennymi i szkoleniami wartość pakietu może sięgnąć 10 miliardów 500 milionów dolarów. 
„Bezpieczna Europa zdolna do odstraszania zagrożeń rakietowych i lotniczych oraz innych form agresji oznacza promowanie pokoju i stabilizacji w ramach NATO i na kontynencie europejskim” - oświadczył anonimowy przedstawiciel Departamentu Stanu w komentarzu, przesłanym Polskiemu Radiu. Urzędnik podkreślił, że jeśli kontrakt zostanie sfinalizowany, to Polska uzyska także większe zdolności prowadzenia wspólnych operacji wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi i sojusznikami z NATO. Przypomniał, że systemami rakiet Patriot, poza Stanami Zjednoczonymi, dysponują obecnie Holandia Niemcy, Hiszpania i Grecja.

Zgodnie z amerykańskim prawem, Kongres musi zostać poinformowany z wyprzedzeniem o zamiarze eksportu uzbrojenia znaczącej wartości. W przypadku państw członkowskich NATO, okres ten wynosi zwykle 15 dni. Jeśli Kongres w tym czasie nie wyrazi sprzeciwu, to transakcja może być realizowana. W przypadku naszego kraju sprzeciw jest praktycznie nieprawdopodobny. Oznacza to, że grudniu możliwe będzie podpisanie umowy na sprzedaż Polsce Patriotów. Zakupowi amerykańskich rakiet przez Polskę ma towarzyszyć oferta offsetowa, której szczegóły mają być uzgodnione w drodze dalszych negocjacji. 

W części informacyjnej magazynu Północ-Południe m.in. o zgodzie KRS na podjęcie obowiązków przez 252 asesorów sądowych, a także o komentarzu prezydenta Andrzeja Dudy do słów dotyczących relacji z szefem MON, Antonim Macierewiczem.

W programie również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

Gospodarzem audycji była Jakub Kukla.   

Polskie Radio 24/IAR/zz

____________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 17.11.17

Godzina emisji: 21.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska kupi rakiety „Patriot”. „Inwestycje w wojsko się zwracają”

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:36
Gośćmi Rządów Pieniądza byli Sławomir Horbaczewski, ekonomista, Grzegorz Małecki z Fundacji Pułaskiego i Jerzy Bielewicz, finansista. Eksperci w Polskim Radiu 24 mówili o zakupie systemów rakietowych „Patriot” przez polską armię, a także o tym, czy pozyskiwanie wojskowych technologii może przynieść ekonomiczne zyski w przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"System Patriot ma zapewnić nam bezpieczeństwo przed rosyjskimi rakietami"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 12:50
- Wizyta Donalda Trumpa w Polsce daje nam polityczne podpompowanie obecności amerykańskiej w Polsce. Usłyszeliśmy to, na co wielu czekało, czyli że Amerykanie poważnie podchodzą do przestrzegania artykułu 5. Na płaszczyźnie zbrojeniowej udało nam się załatwić dwie sprawy, czyli system rakietowy Himars i antyrakietowy Patriot – powiedział w audycji Café Armia Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Do umowy na zakup systemu Patriot jeszcze daleka droga”

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 12:50
System rakietowy Patriot trafi do Polski najpóźniej w 2022 r. - powiedział we wtorek minister obrony Antoni Macierewicz. Dodał, że Polska kupi też od Amerykanów więcej wyrzutni rakietowych Homar niż pierwotnie zakładano. O memorandum na zakup systemu Patriot i polskim systemie obrony przeciwlotniczej mówili w audycji Café Armia Andrzej Kiński z „Wojska i Techniki” i Michał Likowski z magazynu „Raport”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cafe Armia: Kiedy do Polski trafią Patrioty?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 11:03
Systemy rakietowe Patriot mogą trafić do Polski już w 2020 roku. Zapowiedział to minister obrony, Antoni Macierewicz, który we wrześniu w Stanach Zjednoczonych rozmawiał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, Jamesem Mattisem. W Cafe Armii rozmowa z Juliuszem Sabakiem z „Defence24.pl” i Andrzejem Kińskim z „Wojska i Techniki”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

System Patriot dla Polski. Umowa na uzbrojenie w najnowszej konfiguracji jeszcze w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:59
Zakup przez Polskę systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej Patriot coraz bliżej. Amerykański rząd ma w piątek przesłać do Kongresu oficjalną notę o zamiarze sprzedaży tego uzbrojenia dla naszego kraju. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Jakubem Palowskim z Defence24.pl.
rozwiń zwiń