X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polska-Izrael. "Jesteśmy w stanie kryzysu dyplomatycznego"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 22:00
- Każdego roku rejestrujemy setki przypadków stosowania zniesławiającego języka, w tym określenia "polskie obozy śmierci". Te fałszywe stwierdzenia nie mogą być akceptowane. Nie obronimy prawdy, jeśli nie będziemy walczyć z kłamstwem - napisał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w liście do amerykańskich kongresmenów. O międzynarodowym kryzysie dyplomatycznym ws. ustawy o IPN mówili w audycji Północ-Południe dr Aleksander Gubrynowicz (Uniwersytet Warszawski, PAN) i Dawid Wildstein (TVP).
Audio
  • 02.02.2018 dr Aleksander Gubrynowicz i Dawid Wildstein o sporze z Izraelem
Szef kancelarii prezydenta RP Krzysztof Szczerski
Szef kancelarii prezydenta RP Krzysztof SzczerskiFoto: materiały prasowe

Jak podkreślał Aleksander Gubrynowicz, jesteśmy w stanie kryzysu dyplomatycznego. - Gdy pojawia się informacja, że ambasador danego państwa ma opuścić teren państwa goszczącego, to znaczy, że mamy bardzo poważną sytuację. Mamy jeszcze zdecydowaną reakcję USA, po wizycie sekretarzu stanu. Jako osobny temat mamy awanturę z Ukraińcami. Od rządu oczekuje się inicjatywy. Gdyby ustawa o IPN penalizowała tylko użycie sformułowania "polskie obozy koncentracyjne", to podejrzewam, że udałoby się osiągnąć zgodę. Premier Morawiecki mówi, że można było to lepiej rozegrać, rząd jest świadomy, że to nie jest ostatnie słowo w sporze – mówił ekspert.

Konflikt dyplomatyczny Izrael - Polska - czytaj więcej

Zdaniem Dawida Wildsteina jesteśmy w fatalnym miejscu, od początku do końca z winy Izraela. - Mogliśmy o ustawie rozmawiać jeszcze tydzień temu, a w tym momencie ze strony Izraela nastąpiło zaognienie sytuacji, że rozmowa tyczy się o czymś innym. Polska nie może się cofnąć, ale musi dążyć do złagodzenia konfliktu i potwornie uważać na słowa, by nie dolewać oliwy do ognia. Trzeba rozumieć tę sytuację jako grę wewnętrzną Izraela. Ujawniło to ilość zaniechań budowany przez lata. Gorzej być nie może. Izrael został nakręcony przez błędne interpretacje tej ustawy – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

____________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 02.02.2018

Godzina emisji: 21:37


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katarzyna Lubnauer: wybrano zły moment; był zły klimat, to był zły pomysł

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 08:21
– Wzmianek o „polskich obozach śmierci”, z którymi chcemy walczyć, rocznie pojawiało się około 500. W ciągu dwóch dób, po wprowadzeniu tej ustawy, takich sformułowań pojawiło się 30 milionów – wskazywała w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Katarzyna Lubnauer. Przewodnicząca Nowoczesnej w Polskim Radiu 24 mówiła o konflikcie na linii Polska-Izrael na tle przegłosowanej przez polski parlament nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Gdyby nie tak ostra reakcja Izraela, Polacy prawdopodobnie wstrzymaliby ustawę”

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 09:29
– Z pewnością historia II wojny światowej, Polski czy innych narodów naszego regionu, nie jest czymś dostatecznie znanym na Zachodzie. Powinniśmy się starać, by nasza narracja historyczna była tam silniej obecna, by była większa świadomość ważnych dla nas niuansów – mówił w Debacie Poranka Jakub Majmurek z „Krytyki Politycznej”. Gościem PR24 był również Tomasz Sakiewicz z Telewizji Republika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawnik o nowelizacji ustawy o IPN. „Celem większa ochrona pamięci o ofiarach holokaustu”

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 11:35
Wokół sporu na linii Izrael - Polska, w kontekście nowelizacji ustawy o IPN, narosło wiele nieporozumień. – Największym jest to, że niektórzy uznają dokument za antysemicki – mówił w Polskim Radiu 24 mec. Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej z fundacji Ordo Iuris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o IPN. „Prezydent przed trudnym wyborem”

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 14:25
Parlament przyjął nowelizację ustawy o IPN, która wzbudziła protesty ze strony izraelskiej. Teraz dokument trafi do prezydenta. – Andrzej Duda stoi przed trudnym wyborem – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog i historyk. W PR24 emitowaliśmy też wystąpienie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: Naziści zostali pozbawieni narodowości. Niemcy zapłacili za to milczenie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 15:30
Choć to III Rzesza Niemiecka zakładała obozy koncentracyjnie na okupowanych ziemiach Rzeczpospolitej, nadal pojawiają się sformułowania, jak "polskie obozy zagłady". Dlaczego dochodzi do tego typu przekłamań? O tym w Gorącym Temacie rozmawiali prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dr Anna Jagodzińska z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kornel Morawiecki: walczymy o tożsamość Europy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 16:30
– W jakimś sensie jesteśmy osamotnieni. Jednak nie możemy się bać tej samotności. Musimy głosić prawdę – mówił w Rozmowie PR24 Kornel Morawiecki. Lider Wolnych i Solidarnych w Polskim Radiu 24 odniósł się do sporu izraelsko-polskiego, na tle nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Żaryn: nie jesteśmy współodpowiedzialni za Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 16:29
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej mówił, że nie rząd nie pozwoli nikomu używać nieprawdziwych stwierdzeń o "polskich obozach śmierci". Pytany o polityczne konsekwencje nowelizacji ustawy o IPN, które wzbudziły protesty Izraela i USA wyraził nadzieję, "że to tylko tymczasowe, chwilowe osłabienie tych relacji". Gościem Polskiego Radia 24 był senator PiS Jan Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wrabianie Polaków w Holokaust miało miejsce od dawna"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 18:00
- Polska nie była współodpowiedzialna za Holokaust i nie pozwolimy używać frazy „polskie obozy śmierci”; popieram ustawę o IPN, ona nie ogranicza wolności słowa - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek w Markowej. Wyraził jednocześnie nadzieję, że relacje Polski i Izraela wkrótce się poprawią. O sporze Polski z Izraelem o ustawę o IPN mówili w audycji Debata Dnia Piotr Semka (Do Rzeczy), Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna) i Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia byłego więźnia z pobytu w obozie zagłady. "Kto upadł, nie podnosił się"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 18:30
„Polska jako kraj, jako naród nie była współodpowiedzialna za Holokaust; to niezmiernie istotne, by w najbliższej przyszłości to wyjaśnić, rozmawiać m.in. z przyjaciółmi w Izraelu i USA” - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w Markowej. O niemieckich zbrodniach podczas II wojny światowej mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Zalewski, były więzień obozu w Auschwitz i obozu w Gusen, obecnie prezes Polskiego Związku Były Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
rozwiń zwiń