X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Komisja Europejska proponuje okrojony budżet UE na rolnictwo

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:04
Zmniejszenie środków na Wspólną Politykę Rolną o 5 proc. w ramach nowego, okrojonego budżetu zaproponowała w piątek Komisja Europejska. Dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników, liczone w cenach bieżących, mają się zmniejszyć nieznacznie, o ok. 1 proc. O propozycjach cięć w nowym budżecie UE mówił w audycji Północ-Południe europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.
Audio
  • 01.06.2018 Zbigniew Kuźmiuk: Propozycje KE dotyczące polityki spójności oraz rolnej są nie do przyjęcia
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew KuźmiukFoto: PR24/AK

Według propozycji Komisji Polska ma otrzymać na dopłaty bezpośrednie 21,2 mld euro w cenach bieżących, czyli prawie tyle samo co w obecnym budżecie. W cenach stałych, bez uwzględnienia inflacji, nowy budżet na dopłaty bezpośrednie dla Polski ma wynieść 18,8 mld euro. Decyzję tę KE tłumaczy faktem, że polskie rolnictwo zbliża się do średniej UE. Kraje, gdzie poziom rozwoju rolnictwa jest niższy, jak np. Litwa, Łotwa i Estonia, będą miały zwiększone dopłaty.

Zdaniem Zbigniewa Kuźmiuka propozycje KE dotyczące polityki spójności oraz rolnej są nie do przyjęcia. - Wszystkie kraje Europy Wschodniej stoją przed problemem wyrównania dopłat bezpośrednich. Zgodziliśmy się na tę nierówność w traktacie akcesyjnym, ale miała być ona przejściowa. Teraz jest najwyższy czas wyrównać te dopłaty. Mamy obowiązek konkurowania na wspólnym rynku, a nierówność utrzymywana jest przez 14 lat. Jeżeli Komisja nie zaproponuje wyrównania, to możemy iść z tym do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. To dyskryminacja niezgodna z traktatami – mówił europarlamentarzysta.

Według gościa Polskiego Radia 24 rozbieżności ws. budżetu są poważne. – Cięcia w polityce spójności i wspólnej polityce rolnej są dosyć głębokie, więc ten budżet jest nie do przyjęcia dla naszego kraju. Znaleźliśmy się w grupie kilkunastu krajów, w których te ograniczenia są wyraźne. Budżet musi zostać przyjęty jednogłośnie, więc nie sądzę, by Komisja w takim kształcie była go w stanie przeforsować. KE składając te propozycje, odeszła od traktatów, to budżet nie do spełnienia. Negocjacje będą szalenie trudne, trudno mi sobie wyobrazić, że skończą się w 10 miesięcy – powiedział Kuźmiuk.

Ogólnie na Wspólną Politykę Rolną (WPR) w latach 2020-2027 KE chce przeznaczyć 365 mld euro, czyli o 12 proc. miej niż w obecnych ramach finansowych. Z tej sumy 265,2 mld euro ma być przeznaczone na dopłaty bezpośrednie dla rolników we wszystkich krajach członkowskich.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/cd

____________________

Data emisji: 01.06.2018

Godzina emisji: 12:46


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy budżet UE. Eksperci za sojuszem Polski z Węgrami

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 10:37
Goście Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), dr Stanisław Cichocki (Uniwersytet Warszawski) i dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers) ocenili w audycji Rządy pieniądza, że taki sojusz może przynieść korzyści Polsce i Węgrom. O współpracy dwustronnej oraz sprawach Unii Europejskiej, w tym nowego budżetu UE rozmawiał w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim premier Viktor Orban.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet UE: Propozycje cięć w polityce spójności dotkną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 20:00
Polska ma otrzymać 64 mld euro w ramach polityki spójności w nowym wieloletnim budżecie UE - wynika z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji. Cięcia wynoszące ponad 20 proc. oznaczają, że do Polski trafi 19,5 mld euro mniej niż obecnie. O propozycji nowego budżetu unijnego mówił w audycji Świat w Powiększeniu ekspert ds. europejskich Krzysztof Kokoszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska już płaci za sukces gospodarczy". Eksperci w PR24 o propozycji nowego budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 12:09
Goście Polskiego Radia 24: Kazimierz Krupa (Kancelaria DrawBridge), Cezary Mech - były wiceminister finansów i Mateusz Walewski (Bank Gospodarstwa Krajowego) w audycji Rządy pieniądza apelowali o twarde negocjacje z Brukselą w sprawie propozycji nowego budżetu Unii Europejskiej. Warszawa w nowym budżecie na lata 2021-2027 może otrzymać na politykę spójności około 64 miliardów euro, czyli prawie o 20 miliardów euro mniej niż obecnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy budżet UE. Polska może dostać o 20 proc. środków mniej z Polityki Spójności

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 09:30
Polska ma otrzymać 64 mld euro w ramach polityki spójności w nowym wieloletnim budżecie UE - wynika z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji. Cięcia wynoszące ponad 20 proc. oznaczają, że do Polski trafi blisko 19,5 mld euro mniej niż obecnie. Rozmawiali o tym w Debacie Poranka Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja), Agaton Koziński (Polska The Times) i Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska).
rozwiń zwiń