X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Andrzej Gil: wybory obrazują podział społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 14:20
- Wieści o tym, że Platforma Obywatelska odchodzi w nie byt polityczny są mocno przesadzone - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Gil Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W temacie wczorajszych wyborów samorządowych wypowiadali się też inni politolodzy dr Andrzej Anusz i prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Audio
  • 22.10.18 Prof. Andrzej Gil: wybory obrazują podział społeczeństwa
  • 22.10.18 Dr Andrzej Anusz Komentuje wyniki wczorajszych wyborów samorządowych
  • 22.10.18 Prof. Jacek Reginia-Zacharski komentuje wynik wyborczy Hanny Zdanowskiej
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Tomasz Gzell

Z opublikowanego przez Ipsos badania late poll, w którym zawarte są dane cząstkowe z losowo wybranych komisji wyborczych, wynika że wybory do sejmików wojewódzkich wygrało Prawo i Sprawiedliwość (33 proc. głosów). Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (26,7 proc.), a trzecie PSL (13,6 proc.). To oznacza, w odniesieniu do sondażu exit poll, że poparcie dla dwóch pierwszych ugrupowań nieznacznie wzrosło, a dla trzecich ludowców spadło o 3 punkty procentowe.

- Większe zainteresowanie społeczeństwa polityką wynika z coraz dalej idącej polaryzacji. Ludzie szukają możliwości wyrażenia własnej opinii i wybory takie możliwości dają - stwierdził prof. Andrzej Gil. Dodał, że tworzą się dwie różne Polski, a podziały się pogłębiają. - Niewiele się zmienia, ponieważ nie ma nowych aktorów na scenie politycznej. Pozostają te siły, które już od lat wiodą polityczny prym - zauważył politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Jedna kampania się kończy, ale płynnie przechodzimy do kolejnych wydarzeń. Wybory do Parlamentu Europejskiego mamy już w maju - informował dr Andrzej Anusz. Dodał, że ciężko określić kto osiągnie sukces w nadchodzących kampaniach. - Polityka to jest dążenie do władzy i utrzymanie władzy. Można socjologicznie wygrać wybory, ale przegrać je politycznie. Jest bardzo prawdopodobne, że wybory w skali całego kraju do sejmików wojewódzkich wygra PiS, ale i tak w nich nie będzie rządził. Łączy wynik Koalicji Obywatelskiej i PSL  może skutkować utrzymaniem władzy opozycji w samorządach - stwierdził gość programu.

Hanna Zdanowska urzędująca prezydent Łodzi osiągnęła według sondaży w wyborach samorządowych około 70 proc. poparcia. Politycy spierają się, czy mimo wyroku skazującego będzie mogła objąć urząd. Prof. Jacek Reginia-Zacharski zauważył, że ta sprawa jest dosyć złożona. - Łódź jest miastem na prawach powiatu, z czego wynika, że prezydent miasta jest jednocześnie starostą. Ustawa o pracownikach samorządowych nie mówi bezpośrednio, że prezydent nie może być skazany prawomocnym wyrokiem, ale expressis verbis wymienia starostę - mówił politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż, Michał Walczyk

Polskie Radio 24

--------------------------------

Data emisji: 22.10.18

Godzina emisji: 12.35; 13.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory samorządowe 2018: pierwsza tura za nami. Co już wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 10:10
W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., SLD - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. - wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór wyborczy w Polskim Radiu. Wyniki, komentarze, opinie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 00:45
Wybory samorządowe 2018 wygrało PiS, które uzyskało ponad 7 punktów proc. przewagi nad Koalicją Obywatelską - wynika z badań exit poll ośrodka Ipsos. Kto wygrał wybory do sejmików? Kto na prezydentów miast? Jakie będą możliwe powyborcze koalicje? O tym w wieczorze wyborczym, które zorganizowało Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory: komisje przekazują kolejne wyniki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 17:00
W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., SLD - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. - wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos. Lokalne komisje wyborcze publikują już pierwsze oficjalne wyniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Borowski: jest przyzwolenie na to, by rządzili ludzie będący na bakier z prawem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 11:31
- Nie chciałbym, aby była tworzona narracja, że Prawo i Sprawiedliwość przegrało. Partia rządząca wygrała wybory samorządowe - podkreślał w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". Na naszej antenie wyniki wyborów samorządowych komentowali również Andrzej Pomarański, ekspert ds. Public Relations, a także Adam Borowski, publicysta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory samorządowe. Zaskakujące wyniki kontrowersyjnych kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:54
Hanna Zdanowska i Roman Smogorzewski zostają w fotelu prezydenta na kolejną kadencję. Czesław Małkowski ma jeszcze przed sobą drugą turę. Tym, co łączy to polityczne trio, jest ogrom kontrowersji, które zostały nagłośnione przez media przed wyborami. 
rozwiń zwiń