Dr Maciej Onasz: poparcie dla prezydenta jest szersze niż dla obozu rządzącego

2020-02-18, 15:34

Dr Maciej Onasz: poparcie dla prezydenta jest szersze niż dla obozu rządzącego
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas konwencji PiS, na której została zainaugurowana jego kampania wyborcza, Warszawa, 15.02.2020. . Foto: PAP/Mateusz Marek

- Prezydent jest w stanie zmobilizować tych wyborców, którzy na co dzień nie są elektoratem Zjednoczonej Prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz (Uniwersytet Łódzki). W audycji konwencję Andrzeja Dudy komentowali również prof. Sławomir Sowiński (UKSW) oraz prof. Andrzej Piasecki (Uniwersytetu Pedagogiczny Krakowie).

Posłuchaj

18.02.2020 prof. Sławomir Sowiński (Polskie Radio 24/Północ - Południe)
+
Dodaj do playlisty

W sobotę w warszawskiej Hali Expo XXI odbyła się konwencja inaugurująca kampanię prezydencką ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy; głos zabrali prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz była premier Beata Szydło.

Powiązany Artykuł

Duda 1200.jpg
"Wzmocnić u wyborców decyzję sprzed pięciu lat". Socjolog o konwencji Andrzeja Dudy

Prof. Sławomir Sowiński komentował przebieg konwencji. - Mocne konwencje, otwierające kampanię wyborczą, są punktem obowiązkowym. To jednak nie one przesądzają o losach wyborów. Te, zwykle rozstrzygają się ok. miesiąc przed głosowaniem, zwłaszcza w takich kampaniach, jak prezydencka, w których decydują wyborcy, którzy na co dzień nie interesują się polityką i zaczynają się przyglądać rywalizacji dopiero w ostatnich tygodniach - stwierdził.

- Sztabowcy prezydenta powinni rozważyć, czy będzie to kampania prezydenta Andrzeja Dudy, który gromadzi poparcie różnych środowisk politycznych, w tym Prawa i Sprawiedliwości, czy kampania tej partii, która będzie po raz kolejny chciała obsadzić urząd prezydenta swoim kandydatem. Gdyby nie udało się rozstrzygnąć kampanii w pierwszej turze, i trzeba będzie wyjść poza własny elektorat, to wtedy silny stempel polityczny, który zobaczyliśmy w sobotę, może być pewnym problemem - dodał prof. Sławomir Sowiński.

Dr Maciej Onasz zgodził się, że była to w znacznej mierze konwencja Prawa i Sprawiedliwości. - Pamiętajmy, że w wyborach prezydenckich wymagane jest poparcie więcej niż połowy wyborców. Andrzej Duda musi próbować sięgać szerzej niż ten elektorat - zaznaczył i komentując przebieg konwencji, dodał, że "udzieliła ona odpowiedzi na pytanie, dlaczego Andrzej Duda chce kandydować, natomiast pominęła pytanie o cel, czyli po co prezydent miałby pełnić drugą kadencję".

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Premier: Polska ruszyła naprzód dzięki zmianie, którą zapoczątkował Andrzej Duda

Prof. Andrzej Piasecki przyznał, że wybory prezydenckie mogą przekształcić się w plebiscyt poparcia dla głównych bloków politycznych. - W ubiegłorocznych wyborach do Europarlamentu podział na PiS i Koalicje Obywatelską był wyraźnie widoczny. Podobnie w wyborach parlamentarnych podział na PiS i  anty-PiS był jasny, zwłaszcza w wyborach do Senatu, które były większościowe. Podobny charakter mają wybory prezydenckie, podział na dwa obozy wydaje się naturalny - ocenił gość audycji.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Beata Szydło: Andrzej Duda to prezydent, który wsłuchuje się w głos Polaków

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24", "Gorący temat"

Prowadzi: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Sławomir Sowiński, prof. Andrzej Piasecki, dr Maciej Onasz

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 12:35

PR24/PAP/ka

Polecane

Wróć do strony głównej