more_horiz

Ks. prałat dr Sławomir Oder: śmierć Jana Pawła II była chwilą mistycznego przeżycia

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 21:59
- Kiedy odszedł do domu Boga dzieci biegały po ulicach Rzymu i powtarzały "umarł święty". Miałem potrzebę tego wykrzyczenia, wstydziłem się i bałem, że nie zostanę zrozumiany - wspominał w Polskim Radiu 24 ksiądz prałat dr Sławomir Oder, postulator procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego świętego Jana Pawła II.
Audio
  • Ks. prałat dr Sławomir Oder o Janie Pawle II (Północ - Południe)
Znicze zapalone pod oknem papieskim przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II
Znicze zapalone pod „oknem papieskim” przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła IIFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Wiadomość o śmierci papieża ogłosił 100 tysiącom modlących się w Watykanie arcybiskup Leonardo Sandri, mówiąc: "Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca".

Ksiądz prałat dr Sławomir Oder był wtedy w Watykanie. - Niesamowitym przeżyciem było, gdy wypełniony po brzeg plac św. Piotra zamilkł, a potem rozległy się huraganowe oklaski. Niektórzy byli tym zaskoczeni. We Włoszech to jednak coś naturalnego, w podziękowaniu za dokonania żegna się w ten sposób zmarłą osobą - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.  

dziwisz 1200 shutterstock.jpg
Kard. Stanisław Dziwisz: słowa "Nie lękajcie się!" nabierają nowego znaczenia

Proces beatyfikacyjny

Mszy pogrzebowej 8 kwietnia na placu św. Piotra przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, a uczestniczyło w niej kilkaset tysięcy osób, wśród nich 300 tysięcy Polaków. Obecni byli szefowie państw i rządów oraz koronowane głowy i przywódcy religijni z całego świata. Już w czasie mszy żałobnej, uważanej za największą w historii, zgromadzeni domagali się "Santo subito", czyli natychmiastowej kanonizacji papieża. - To był naturalny i spontaniczny głos. Z perspektywy czasu uważam, że Benedykt XVI postąpił proroczo nie dyspensując procesu od norm prawa kanonicznego. Przeżywaliśmy odejście Jana Pawła II bardzo emocjonalnie, jak stratę ojca. Głos "Santo subito" był zrywem serca. Trzeba było jednak zobiektywizowania tego głosu. Możliwość ku temu dał proces beatyfikacyjny, świętość przelano na karty historii - podkreślił ksiądz prałat dr Sławomir Oder. Jan Paweł II został pochowany w Grotach Watykańskich. Jego beatyfikacji dokonał papież Benedykt XVI 1 maja 2011 r. 

Papież Polak został wybrany przez konklawe 16 października 1978 roku. Kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat trwał 27 lat. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: ks. prałat dr Sławomir Oder
Data emisji: 2.04.2020
Godzina emisji: 21.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także