more_horiz

Dr Paweł Ukielski: Czechy Petra Pavla będą bardziej transatlantyckie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 13:58
- Być może Pavel nie będzie wprost propolski, ale z całą pewnością jego głównym polem zainteresowania jest polityka zagraniczna, ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Jego zdaniem chęć odwiedzenia Warszawy świadczy o tym, że "Czechy pod wodzą premiera Fiali i prezydenta Pavla stają się dużo bardziej transatlantyckie".
Nowym prezydentem Czech został Petr Pavel. W Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski wyjaśniał znaczenie tej elekcji
Nowym prezydentem Czech został Petr Pavel. W Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski wyjaśniał znaczenie tej elekcjiFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Nowym czeskim prezydentem wybrany został generał w stanie spoczynku Petr Pavel. Były wojskowy wygrał z byłym premierem Andrejem Babiszem bardzo wyraźnie - różnicą kilkunastu punktów procentowych. W Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski z Instytutu Studiów Politycznych PAN wyjaśniał znaczenie tego wydarzenia zarówno dla polityki samych Czech, jak i dla sytuacji w regionie.

Dr Paweł Ukielski: zwycięstwo Petra Pavla daje Czechom stabilizację

Gość audycji podkreślił, że należy spodziewać się dużo bliższej współpracy między Petrem Pavlem a rządem Petra Fiali, niż miało to miejsce za prezydentury ustępującego Milosza Zemana. Petr Pavel, choć był kandydatem bezpartyjnym, zyskał poparcie rządzącej koalicji.

- To pokazuje, że w większości miejsc oba ośrodki władzy będą miały punkty wspólne. Oczywiście prezydent historycznie w Czechach ma bardzo mocną pozycję, dużo mocniejszą, niż jego realne kompetencje. To zawsze był ośrodek władzy daleko wykraczającej poza realne kompetencje i zobaczymy, jak z tym Petr Pavel sobie będzie radził. Podejrzewam, że w niektórych kwestiach - zresztą podobnie jak w kampanii wyborczej - będzie delikatnie krytykował rząd: że pewne rzeczy robi zbyt wolno czy niedostatecznie głęboko przeprowadza [reformy] - mówił dr Paweł Ukielski.

Gość PR24 dostrzegł jednak spójność między rządem i prezydentem elektem w zakresie polityki zagranicznej, polityki bezpieczeństwa - tu - jak mówił dr Ukielski - będzie pełna stabilizacja.

Pavel planuje odwiedzić Warszawę. "Coś więcej niż symbol"

Dr Paweł Ukielski odniósł się także do kwestii polityki zagranicznej Petra Pavla. Zwrócił uwagę na jego zapowiedź o chęci złożenia drugiej wizyty zagranicznej (prezydenci Czech zwyczajowo w pierwszą podróż zawsze jeżdżą na Słowację) właśnie w Polsce. Kolejną wizytę Pavel chce złożyć w Kijowie - stolicy walczącej Ukrainy.

- Być może Pavel nie będzie wprost propolski, ale z całą pewnością jego głównym polem zainteresowania jest polityka zagraniczna, ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa. A w tej kwestii Polska stała się w ostatnim roku jeszcze ważniejszym, niż dotąd, graczem na arenie europejskiej czy na arenie euroatlantyckiej i to z całą pewnością będzie odgrywało bardzo istotną rolę - wyjaśnił dr Ukielski.

Ocenił, że kolejność wizyt zagranicznych jest symboliczna, ale nie bez znaczenia i nie wiąże się wyłącznie z niemądrą wypowiedzią Andreja Babisza. - To jest też sygnał, że Czechy pod wodzą premiera Fiali i prezydenta Pavla stają się dużo bardziej transatlantyckie - mówił gość audycji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:27 PR24 2023_01_30-12-40-15_Ukielski.mp3 Dr Paweł Ukielski o nowym prezydencie Czech ("Północ - Południe" / PR24)

* * *

Audycja: "Północ - południe"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: dr Paweł Ukielski (Instytut Studiów Politycznych PAN)
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 12.40

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także