more_horiz

Senat proponuje zerową stawkę VAT na źródła energii. Karnowski: licytuje wysoko i nieodpowiedzialnie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 13:44
- Senatorowie czują się demokratami, którzy bronią demokracji, z marszałkiem Tomaszem Grodzkim na czele. Bawią się. Można pisać kabaretowe skecze, jak turboliberałowie licytują się ws. pomocy Polakom, jak ubierają się w socjalne szatki, gdyby to nie było smutne, bo moment jest wyjątkowo trudny i wymagający powagi - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor Michał Karnowski z tygodnika "Sieci". 
Michał Karnowski: Senat jak zwykle licytuje wysoko
Michał Karnowski: Senat jak zwykle licytuje wysokoFoto: PAP/Paweł Supernak

Senat zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy, mającej na celu objęcie zerową stawką podatku VAT gazu płynnego wykorzystywanego do celów grzewczych, oleju opałowego i pelletu. "Izba zdecydowała o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Ma on na celu objęcie zerową stawką podatku VAT – analogicznie do gazu ziemnego - gazu płynnego (LPG), innego niż przeznaczony do napędu silników spalinowych, oleju opałowego i pelletu w okresie 1 października–31 grudnia 2022 r. Obecnie są one objęte stawką 23-procentową" - podano w komunikacie Kancelarii Senatu. Zgodnie z projektem sprzedawca miałby obowiązek zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym sprzedawany jest gaz LPG i olej opałowy, informacji o obniżeniu stawki podatku VAT na te towary.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że większość rządząca zapowiedziała rozszerzenie katalogu pomocy w sytuacji okołowojennej. - Wszystkie nośniki energii są elementem wojny, są świadomie używane przez Rosję do destabilizacji Zachodu i zmęczenia społeczeństw. Państwo polskie reaguje, w pierwszej kolejności ws. węgla, bo tu sytuacja jest dramatyczna. Rynek został rozregulowany na skutek nagłego zatrzymania importu i braku alternatywnych źródeł. Są zapowiedzi, że pomoc obejmie także gospodarstwa korzystające z innego sposobu ogrzewania niż węgiel. Trwa dyskusja wewnątrz rządu, czy lepiej to zrobić poprzez obniżenie podatków, czy bezpośrednią dopłatą jak w przypadku węgla - powiedział Michał Karnowski. 

Senacka nowela trafi teraz do Sejmu. - Senat jak zwykle licytuje wysoko i nieodpowiedzialnie, za nic nie odpowiada. Senatorowie czują się demokratami, którzy bronią demokracji, z marszałkiem Tomaszem Grodzkim na czele. Bawią się. Można pisać kabaretowe skecze jak turboliberałowie licytują się ws. pomocy Polakom, jak ubierają się w socjalne szatki, gdyby nie było smutne, bo moment jest wyjątkowo trudny i wymagający powagi - tłumaczył publicysta. 


Posłuchaj
22:43 PR24 2022_08_04-12-36-18.mp3 Michał Karnowski gościem Magdaleny Złotnickiej (Północ - Południe)

 

Wcześniej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do projektu przewidującego rządowe wsparcie również dla osób opalających gospodarstwa domowe m.in. pelletem, olejem czy biomasą, powiedziała, że "w najbliższym czasie poznamy szczegóły, a na Sejm wrześniowy będziemy gotowi". 

W drugiej połowie lipca Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Michał Karnowski ("Sieci")

Data emisji: 4.08.2022

Godzina emisji: 12.36

PR24

Zobacz także

Zobacz także