Odwrócony łańcuch dystrybucji. Jak walczyć z tzw. mafią lekową?

2018-03-21, 20:30

Odwrócony łańcuch dystrybucji. Jak walczyć z tzw. mafią lekową?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Nawet 10 lat więzienia będzie grozić za nielegalny wywóz leków z Polski – wynika z projektu przygotowanego przez ministerstwo sprawiedliwości. Resort, wraz z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, chce w ten sposób walczyć z tzw. mafią lekową. W audycji W Gruncie Rzeczy rozmowa z Pawłem Trzcińskim, rzecznikiem GIF-u.

Posłuchaj

21.03.18 W Gruncie Rzeczy: Resort sprawiedliwości walczy z mafią lekową
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo sprawiedliwości ocenia, że skala procederu – zwanego odwróconym łańcuchem dystrybucji – jest tak duża, że "można mówić o działaniu w Polsce mafii lekowej". Wartość nielegalnie wyprowadzanych medykamentów szacuje się na ponad dwa miliardy złotych rocznie. Wywożone są one za pomocą specjalnie do tego celu zakładanych aptek, hurtowni prowadzących podwójną księgowość, fałszywych przychodni, a nawet lecznic weterynaryjnych.

W rezultacie, na półkach aptecznych w Polsce niemal notorycznie brakuje ok. 200 leków. Dotyczy to głównie preparatów antynowotworowych, przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych i nowoczesnych insulin, a więc leków ratujących życie chorych.

– W Polsce od kilku lat ceny leków są nisze aniżeli w innych krajach europejskich. To rezultat wprowadzenia ustawy refundacyjnej, która pozwoliła na wdrożenie korzystnego dla państwa polskiego mechanizmu negocjacyjnego – wyjaśniał w Polskim Radiu 24 Paweł Trzciński. W związku z tym, lek kosztujący w Polsce 100 złotych, w innym kraju UE może kosztować np. 100 euro. Jak podkreślał rzecznik GIF-u, zdarza się, że różnica w cenie jest jeszcze wyższa.

Według ministerstwa sprawiedliwości, w 2017 roku milion razy w aptekach odmawiano sprzedaży leków, z powodu ich braku, wynikającego z ich wywozu za granicę. Zgodnie z danymi resortu, łączna wartość produktów medycznych sprzedawanych do krajów UE wynosi 3,5 mld złotych – 57 proc. leków jest wyprowadzanych z kraju nielegalnie.

Projekt przygotowany w resorcie przewiduje do 10 lat więzienia za nielegalny wywóz leków, do 3 lat więzienia za utrudnianie kontroli oraz do 300 tys. zł kary za ukrywanie dokumentów.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.  

Polskie Radio 24/PAP/zz

______________________

W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje

Data emisji: 21.03.18

Godzina emisji: 20.06



Polecane

Wróć do strony głównej