X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cezary Gmyz: Turowski był bardzo skutecznym agentem komunistycznym

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 21:01
W audycji "W gruncie rzeczy" poruszono kwestię infiltracji Kościoła przez służby specjalne. Jedną z najciekawszych postaci historii wywiadu był Tomasz Turowski. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił dziennikarz Cezary Gmyz.
Audio
Cezary Gmyz
Cezary GmyzFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Tomasz Turowski urodził się w 1948 roku. Był oficerem wywiadu PRL i III RP. Od 1975 do 1984 roku działał jako kleryk w zakonie jezuitów.

-  To obok Andrzeja Madejczyka zdecydowanie najciekawsza postać w historii wywiadu. On nie tyle wstąpił do zakonu, co został skierowany tam przez PRL-owski wywiad – powiedział Cezary Gmyz.

Jego zdaniem związki Turowskiego ze służbami specjalnymi zaczęły się w 1968 roku. - Czyli od momentu, w którym jak mniemam – bo nie ma na to dowodów w teczce – został zwerbowany w charakterze tajnego współpracownika.  W jego teczce znajduje się jeden poszlakowy dowód. Chodzi o to, że Turowski był członkiem formacji Brygady Młodzieżowe ORMO. To byli lewicowi, komunistyczni studenci, którzy specjalizowali się między innymi w obcinaniu hipisom włosów – wyjaśniał gość PR24.

- Turowski został jednym z najbardziej skutecznych agentów komunistycznych – nie tylko na kierunku watykańskim. Uważam, że to jest jeden z kilku najlepszych oficerów jakich miał pierwszy departament Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w historii – podkreślił dziennikarz.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulisy Spraw. Służby specjalne PRL w III RP

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 21:38
- Służby specjalne są dziś zbyt demonizowane i stały się chłopcem do bicia, przy którego pomocy można wytłumaczyć wszelkie zło. Oczywiście, jak wszędzie, jest w tym środowisku jakiś odsetek czarnych owiec. Byłbym daleki od tego, aby stosować metodę kozła ofiarnego i obciążać służby specjalne za wszelkie zło w III RP - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Jakimczyk, dziennikarz śledczy.
rozwiń zwiń