Poszkodowani przez wymiar sprawiedliwości. Skarga nadzwyczajna ratunkiem?
– W polskim obiegu prawnym jest cała masa niesprawiedliwych wyroków, które są jawnie krzywdzące, a także podjęte ze złamaniem procedur i jakiejkolwiek logiki – powiedział Janusz Sanocki, poseł niezrzeszony oraz współtwórca stowarzyszeń osób poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości. W audycji „Jakim Prawem?” rozmowa o instytucji skargi nadzwyczajnej i jej znaczeniu dla rozwiązania problemu.
2018-06-02, 16:08
Posłuchaj
Zdaniem Janusza Sanockiego, tysiące niesprawiedliwych wyroków należy unieważnić. Według posła powinna powstać specjalna komisja, która zajęłaby się rozstrzyganiem krzywdzących orzeczeń polskich sądów.
– Jest to na razie melodia przyszłości. Póki co nie dotarła ona jeszcze do posłów i decydentów odpowiadających za reformę wymiaru sprawiedliwości. W chwili obecnej znalazło to ujęcie w instytucji skargi nadzwyczajnej, którą wraz z posłem Jachnikiem przedstawiliśmy prezydentowi. Jej zadaniem byłoby poddanie pod ponowna weryfikację niesprawiedliwych wyroków polskiego sądownictwa. Niestety na skutek targów z Komisja Europejska jej zakres został ograniczony – zauważył.
Sanocki uważa, że jednym ze źródeł nieprawidłowości i wręcz patologii polskiego systemu sądownictwa jest to, że sędziowie są wybierani przez samych siebie.
Więcej w całym nagraniu.
REKLAMA
Audycję „Jakim Prawem?” prowadził mec. Artur Wdowczyk.
Polskie Radio 24/db
____________________
Data emisji: 02.06.18
REKLAMA
Godzina emisji: 14:37
REKLAMA