Witold Zembaczyński: Równość partnerska jest dla mnie ideałem

2018-06-16, 16:27

Witold Zembaczyński: Równość partnerska jest dla mnie ideałem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Karol Makurat/REPORTER/EASTNEWS

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął decyzję dotyczącą praw małżeństw jednopłciowych. Wyrok zamyka sprawę, którą w 2012 roku rumuński sąd konstytucyjny rozpoczął pytaniem o definicję małżeństwa. O decyzji Trybynału Sprawiedliwości oraz o konstytucyjnej definicji małżeństwa, mówił w Polskim Radiu 24 Witold Zembaczyński z .Nowoczesnej.

Posłuchaj

16.06.18 Witold Zembaczyński: Równość partnerska jest dla mnie ideałem
+
Dodaj do playlisty

W 2012 roku rumuński urząd stanu cywilnego odmówił uznania aktu małżeństwa dwóch mężczyzn. Adrian Comanl z Rumunii i Clai Hamilton z USA pobrali się w 2010 roku w Brukseli. Podobnie jak Polskie, prawo rumuńskie nie pozwala na rejestrację związku osób tej samej płci. Polska konstytucja definiuje małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny. 

- Przede wszystkim na tle krajów Unii Europejskiej, z których conajmniej 22 mają uregulowane związki partnerskie, Polska ma w tym aspekcie wiele do nadrobienia. To Nowoczesna, którą reprezentuję, złożyła ustawę o związkach partnerskich. Jest to pierwszy krok do dojścia do równości partnerskiej, która jest dla mnie pewnego rodzaju ideałem, choć oczywiście droga jest długa - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Zembaczyński.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że pojęcie „współmałżonka” w rozumieniu przepisów prawa Unii dotyczących swobody przemieszczania się obywateli i członków ich rodziny obejmuje osoby tej samej płci pozostające w związkach.

- Droga dojścia do równości małżeńskiej, czyli takiego stanu, w którym związek dwóch kochających się osób może być postrzegany jako małżeństwo jest dwuetapowa. W pierwszym etapie wprowadźmy związki partnerskie. W artykule 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka czytamy: "Każdy człowiek ma prawo do poszanowania życia rodzinnego". Nie jest zdefiniowane jakiej płci i składu osobowego ma być ta rodzina. Mam nadzieję, że dojdziemy wkrótce do stanu, w której osiągniemy równość partnerską - dodał Zembaczyński.

W Europie małżeństwa osób tej samej płci są legalne w krajach takich jak: Belgia, Dania Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Wielka Brytaniia (z wyjątkiem Irlandii Północnej) i na Malcie, a związki partnerskie wprowadziły: Austria, Chorwacja, Cypr, Grecja, Węgry, Włochy, Słowenia, Republika Czeska i Estonia. Regulacji brakuje w Bułgarii, Łotwie, Litwie, Polsce, Rumunii i Słowacji.

Więcej w całej rozmowie.

Audycję prowadził Artur Wdowczyk.

PR24

___________________

Data emisji: 16.06.18

Godzina emisji: 15:35

Polecane

Wróć do strony głównej