more_horiz

Nowa dyrektywa KE. Jakie zmiany w urlopach rodzicielskich?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 08:08
W ubiegłym roku Komisja Europejska przyjęła europejski filar praw socjalnych. W ramach jego wdrażania zaproponowano dwie dyrektywy. Pierwsza dotyczy przewidywanych warunków pracy, a druga - godzenia życia osobistego z zawodowym. Na temat tego ostatniego dokumentu w Polskim Radiu 24 mówiła Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Audio
  • 02.02.19 Barbara Surdykowska o nowych unijnych regulacjach
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/VABo2040

- W propozycji Komisji Europejskiej pojawia się regulacja unijna dotycząca urlopu ojcowskiego. My w polskim porządku prawnym mamy urlop ojcowski w wymiarze 14 dni, ale takie prawo nie występuje we wszystkich państwach członkowskich. Dyrektywa przyjęta przez Komisję zakłada 10-dniowy urlop ojcowski - powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Surdykowska.

- Znajduje się tam także kwestia urlopu rodzicielskiego, a mianowicie element w postaci części urlopu rodzicielskiego, z którego będzie musiał skorzystać drugi z rodziców. W praktyce, ponieważ urlop rodzicielski wykorzystuje matka, chodzi o część nieprzenoszalną, którą wykorzystuje ojciec, opiekun dziecka. Co istotne, zgodnie z unijną regulacją, tata nie będzie musiał pójść na urlop, ale on przepadnie, jeśli go nie wykorzysta – dodała rozmówczyni PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/bartos

------------------------

Data emisji: 02.02.2019

Godzina emisji: 7.09

Zobacz także

Zobacz także