X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Gdyby odbyły się miesiąc później, wynik mógłby być na korzyść Trumpa". Prof. Paruch o wyborach w USA

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 20:05
- Republikanie popełnili zasadniczy błąd, a mianowicie, nie zauważyli, że uruchamianie głosowania korespondencyjnego w tzw. swing states, było kluczem do tego, by pokonać Donalda Trumpa - mówił w Polskim Radiu 24 politolog, prof. Waldemar Paruch. Gośćmi audycji byli też publicyści: Iwo Bender i Maciej Kożuszek. 
Prof. Waldemar Paruch
Prof. Waldemar ParuchFoto: PR24/AK

Goście PR24 podsumowali rok 2020 w amerykańskiej polityce. Jednym z ważniejszych w niej wydarzeń, było pojawienie się wirusa SARS-CoV-2. To ono prawdopodobnie zaważyło na przegranych przez Republikanina, Donalda Trumpa, wyborach prezydenckich.

Prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS w Lublinie powiedział, że pandemia koronawirusa w znaczny sposób wpłynęła na politykę w USA. Jak dodał, miała ona też swoje fazy, zaczynając od tej, w której głośno mówiło się o tym, iż pandemii nie ma.

"Szybkie odbicie"

- W USA doszło jednak do tąpnięcia gospodarczego, a ludzie tracili pracę, choć giełda nowojorska pokazała, iż nastąpiło bardzo szybkie odbicie od tej sytuacji. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że gdyby wybory w USA odbyły się miesiąc później niż w wariancie konstytucyjnej, wynik mógłby być korzystniejszy dla Donalda Trumpa - mówił politolog.


shutterstock joe biden free 1200.jpg
Wybory w USA. Kilkunastu Republikanów pozwało wiceprezydenta Pence'a, by unieważnił zwycięstwa Bidena

Iwo Bender z Telewizji EWTN Polska zauważył, iż w 2020 r. charakterystyczne były wypowiedzi dotyczące Chin w kontekście pandemii. - Można było usłyszeć o chińskim koronawirusie, a nie bez znaczenia były doniesienia o tym, że wpływ na Światową Organizację Zdrowia ma chiński komunista - powiedział.

Jak zauważył, wszystko, co robił Donald Trump, było nazywane "rasizmem wobec Chin". - Największym adwersarzem USA na lądzie są oczywiście Chiny, ale też ważną rolę odegrał jeden z amerykańskich blogerów, który w kwietniu przeprowadził na forach chińskich śledztwo, z którego wynikało, że pierwszą ofiarą w związku z wirusem, była pracownica laboratorium z Wuhanu, zresztą zbudowanego przez Francuzów - mówił Iwo Bender.

"Hasła antypolicyjne"

Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej Codziennie" dodał, że wielka fala głosów korespondencyjnych oddanych w większości na Demokratę Joe Bidena, była niewątpliwie efektem pandemii koronawirusa. Jak przypomniał, atmosfera lockdownu w USA, powodowała wrażenie naporu na to, że ktoś za niego musi odpowiedzieć.

- Skupiano się na hasłach antypolicyjnych i antyrasistowskich. Dodatkowo koronawirus nie zakopał podziałów pomiędzy ludźmi, zwolennikami czy to Demokratów, czy Republikanów. Były też rozbieżności pomiędzy poszczególnymi stanami, które różnie radziły sobie z pandemią - powiedział publicysta.


Posłuchaj
50:54 [i] 31.12.2020 R. DEBATA AMERYKAŃSKA.mp3 Prof. W. Paruch, M. Kożuszek i I. Bender o wydarzenia w USA w 2020 r. ("Gość PR24")

Audycja: "Debata amerykańska"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: prof. Waldemar Paruch (politolog, UMCS w Lublinie), Iwo Bender (Telewizja EWTN Polska), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska")

Data emisji: 31.12.2020

Godzina: 19.06

Czytaj także

"Kluczowe kwestie pozostaną bez zmian". Amerykanista o zmianie prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 13:44
- USA nawet przy zmianie władzy np. z republikańskiej na demokratyczną utrzymują w wielu kwestiach dotychczasowy kurs. We współpracy z Polską, kwestii bezpieczeństwa energetycznego czy kluczowej dla nas współpracy wojskowej, utrzymaniu obecności amerykańskiego wojska, nic się nie powinno zmienić - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Winiarski, amerykanista (tygodnik "Niedziela").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przewidywalna administracja Bidena jest dla Rosjan lepsza". Ekspert o zmianie w Białym Domu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 17:31
- W tej chwili przewidywalna administracja Bidena jest, z punktu widzenia Rosjan, dużo lepsza - powiedział Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich. Odniósł się tym samym do zmiany na fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń