Młodzi Polacy nie mają czasu i pieniędzy na kulturę?
Jak zainteresować Polaków dziedzictwem narodowym i promować je za granicą? Mówili o tym goście Młodej Audycji Politycznej: Nathan Organ (Forum Młodych PiS), Hubert Morawski (Młodzi Demokraci PO), Paweł Dobrosz (Młodzi Nowocześni) i Dobromir Szymański (Młoda Prawica - Porozumienie Jarosława Gowina).
2018-05-13, 11:39
Posłuchaj
Według badań ARC Rynek i Opinie przeprowadzonych w 2017 r. zaledwie 66 proc. Polaków interesuje się kulturą i sztuką. Wśród nich najwięcej osób uczestniczy w projekcjach filmowych, festynach, wystawach w galeriach czy muzeach oraz spektaklach w teatrze. Pozostali, którzy nie uczestniczą w życiu kulturalnym twierdzą, że nie mają na nie czasu, pieniędzy lub nie interesują się tą dziedziną.
W opinii Nathana Organa, jeżeli ktoś jest zdeterminowany i chce uczestniczyć w życiu kulturalnym, to jest w stanie znaleźć niedrogie oferty kin i teatrów. Przy okazji przedstawiciel Forum Młodych PiS przypomniał o inicjatywie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w ubiegłym roku uruchomiło program aktywizacji dzieci i młodzieży w sferze kultury. - Przeznaczono na ten cel pond 4 mln zł. i dofinansowano ponad 300 wydarzeń kulturalnych w całej Polsce, szczególnie w mniejszych ośrodkach – podkreślił gość audycji.
Brak czasu czy pieniędzy to, jak określił Paweł Dobrosz, nie do końca prawda. - Musimy sobie zdawać sprawę, że ludzie są najczęściej niezainteresowani obcowaniem z kulturą. Codziennie miliony ludzi godzinami oglądają telewizję. Na teatr nie wystarcza już czasu. Powinno się postawić nacisk na praktyczne obcowanie z kulturą – dodał gość Polskiego Radia 24.
Zdaniem Huberta Morawskiego tendencja uczestnictwa w kulturze jest spadkowa od wielu lat. - Wielką rolą, aby odwrócić ten trend jest zaangażowanie szkoły, która powinna inspirować młodych ludzi. W Polsce potrzebna jest przede wszystkim edukacja w zakresie kultury, a nie reforma edukacji – zaznaczył przedstawiciel Młodych Demokratów.
REKLAMA
Dobromir Szymański zwrócił zaś uwagę na historię Polski. – Kiedy w 1791 roku nasz kraj przestał istnieć, Polacy nie chcąc dopuścić do całkowitego wynarodowienia, za wszelką cenę starali się utrzymać kulturę – powiedział gość audycji. - W dzisiejszych czasach, w obliczu napływu imigrantów i globalizacji, powinniśmy w znaczący sposób wesprzeć nasze dziedzictwo i promować je także za granicą, abyśmy nie zatracili swoich korzeni i nie zapomnieli kim jesteśmy – dodał przedstawiciel Młodej Prawicy.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jan Białostocki.
Polskie Radio 24/km
REKLAMA
Więcej z cyklu Młoda audycja polityczna
____________________
Data emisji: 13.05.18
Godzina emisji: 10.05
REKLAMA