more_horiz

Zatrzymanie Jakuba A. i dyskusje wokół słów rzecznika praw obywatelskich

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 13:34
Wypowiedź rzecznika praw obywatelskich na temat zatrzymania podejrzanego o zabójstwo z Mrowin, wywiad rzecznika praw dziecka, a także podsumowania i oceny związane z zakończeniem roku szkolnego. To jedne z najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia, które skomentowali w Polskim Radiu 24 młodzi przedstawiciele polskiej sceny politycznej.
Audio
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam BodnarFoto: ASkwarczynski/shutterstock

Kontrowersyjny komentarz rzecznika praw obywatelskich

Adam Bodnar odniósł się do zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Stwierdził, że jest od tego, by w trudnych sytuacjach upominać się o przestrzeganie podstawowych praw proceduralnych. Chodzi o komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur - którego zadania wykonuje RPO.

Według Adama Bodnara, użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczył RPO, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu. RPO wskazał też, że naruszono godność i prawa człowieka zatrzymanego. 

Czy klaps to przemoc?

Dyskusje wywołała również wypowiedź Mikołaja Pawlaka, rzecznika praw dziecka, który w jednym z wywiadów stwierdził, że należy rozróżnić to czym jest klaps, a czym jest bicie. Czy słowa rzecznika zostały dobrze zrozumiane w kontekście całego wywiadu?

Likwidacja gimnazjów dzieli Polaków

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS, 48 proc. badanych popiera likwidację gimnazjów, a 46 proc. respondentów jest przeciwna takiemu rozwiązaniu. Czy jeden z głównych punktów w programie Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym reformy polskiego systemu oświaty jest dobrym pomysłem? Czy wynagrodzenie nauczycieli da się połączyć z jakością ich pracy?

Swoimi opiniami we wskazanych tematach podzielili się:

- Maria Raczyńska, Forum Młodych PiS

- Filip Jastrzębski, Młodzi Demokraci PO

- Jakub Pietrzak, Federacja Młodych Socjaldemokratów SLD

- Daniel Witowski, Klub Młodych Kukiz’15

- Karol Wilkosz, Młodzi dla Wolności

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi nagraniami "Młodej audycji politycznej".

"Młodą audycję polityczną" prowadził Jan Białostocki.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 23.06.2019

Godzina emisji: 11.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem