more_horiz

Zerowy PIT dla osób do 26-ego roku życia. Dobre wyjście dla młodych?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 12:22
Zerowy PIT dla młodych, walka z patostreamami i wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. drukarza, który odmówił druku plakatów LGBT. To jedne z najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia, które skomentowali w Polskim Radiu 24 młodzi przedstawiciele polskiej sceny politycznej.
Audio
  • 30.06.2019 Młodzi politycy o najważniejszych tematach mijającego tygodnia (PR24)
PIT
PITFoto: REDPIXEL.PL/shutterstock

Zerowy PIT dla młodych

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie zerowego PIT-u dla osób do 26-ego roku życia. To jeden z punktów tak zwanej nowej piątki Prawa i Sprawiedliwości. 

Michał Szpądrowski (Forum Młodych PiS) uważa, że to decyzja, która przyniesie "jedynie pozytywne efekty". W opinii Patrycji Matusiak (Młodzi Razem), "taka zmiana odbija się rykosztem na samorządach i młodych ludziach", którzy przekraczając wiek 26. lat, "nie będą wiedzieli jakie są realia" rynku pracy.

Jakub Traczyk (Młodzi Nowocześni) wskazał, że pomysł "brzmi dobrze na pierwszy rzut oka", lecz zastanawia się nad sytuacją pracowników na umowach o dzieło, którzy beneficjentami nowego prawa nie będą. Sławomir Jesinowicz (Klub Młodych Kukiz’15) uważa, że "reforma tylko w jakiś sposób dotyka problemu".

MC walczy z patostreamami

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia Ogólnopolski Program Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym. Resort chce ostrzegać przed zjawiskiem patostreamu, czyli wulgarnymi, poniżającymi i pełnymi przemocy materiałami, które są nadawane na żywo w internecie. 

Dlaczego młodzi ludzie oglądają tego typu treści w internecie? W jaki sposób temu przeciwdziałać? 

Wyrok TK ws. drukarza

Trybunał Konstytucyjny uznał, że karanie za odmowę wykonania usługi ze względu na światopogląd bądź wyznawaną religię jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Sprawa ma związek w łódzkim drukarzem, który ze względu na poglądy odmówił druku plakatów LGBT. Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego skierował w 2017 roku prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 

Sprawa pracownika IKEI

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że zleci prokuraturze zbadanie sprawy pracownika sklepu IKEA, który miał zostać zwolniony z powodu swoich poglądów religijnych. - Gdyby się to potwierdziło, jest to rzecz absolutnie skandaliczna - podkreślił minister.

Mężczyzna miał sprzeciwić się "zmuszaniu pracowników sklepu do udziału w akcjach promujących ruch LGBT". Powiedział TVP Info, że uzasadniając swoje stanowisko miał powoływać się na swoją wiarę i cytować fragmenty Biblii.

O wszystkich tych tematach dyskutowali goście, którymi byli:

Patrycja Matusiak, Młodzi Razem

- Michał Szpądrowski, Forum Młodych PiS

- Sławomir Jesinowicz, Klub Młodych Kukiz’15

- Jakub Traczyk, Młodzi Nowocześni

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi nagraniami "Młodej audycji politycznej".

"Młodą audycję polityczną" prowadził Jan Białostocki.

Polskie Radio 24/msze, PAP, IAR

---------------------------------------

Data emisji: 30.06.2019

Godzina emisji: 11.06

Zobacz także

Zobacz także