Siedlce pod zaborami i w czasie walki o niepodległość

2019-01-13, 14:47

Siedlce pod zaborami i w czasie walki o niepodległość
Ratusz w Siedlcach, siedziba Muzeum Regionalnego. Foto: Shutterstock.com

Z Muzeum Regionalnego w Siedlcach nadawaliśmy najnowszą audycję "Słowem Niepodległa". Kolekcjoner i regionalista Włodzimierz Soszyński, Mariusz Krasuski, historyk oraz Sławomir Kordaczuk, wicedyrektor Muzeum Regionalnego, opowiadali o losach miasta na początku XX wieku.

Posłuchaj

13.01.19 audycja „Słowem Niepodległa” z Siedlec
+
Dodaj do playlisty

Miejsce, z którego emitoaliśmy audycję "Słowem Niepodległa", nieopodal ul. Józefa Piłsudskiego. Jak podkreślił historyk Mariusz Krasuski, marszałek wielokrotnie gościł w Siedlcach. Pierwszy raz już w 1904 roku, gdy przybył do miasta, by zlokalizować drukarnię dla czasopisma "Robotnik".

– Wybuchła wtedy jednak wojna rosyjsko-japońska i lekarz, w mieszkaniu którego miała zostać umiejscowiona, został powołany do armii carskiej. Z tego powodu pomysł Józefa Piłsudskiego upadł – wyjaśnił rozmówca Polskiego Radia 24.

Sławomir Kordaczuk jest autorem publikacji "Siedlecka księga chwały". Opisał w niej miejscowych bohaterów, którzy zasłużyli się w staraniach o odzyskanie niepodległości przez Siedlce i Polskę. – Zebrałem w niej biogramy ok. 900 osób. Wiele z nich walczyło w wojnie polsko-ukraińskiej w 1919 roku, w wojnie polsko-bolszewickiej, walce obronnej z września 1939 roku, a także organizowało konspirację wojskową i oświatową – wskazał.

O cennych eksponatach nawiązujących do historii Siedlec, a także regionu siedleckiego opowiadał Włodzimierz Soszyński.

Audycję "Słowem Niepodległa" prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 11.06

Polecane

Wróć do strony głównej