more_horiz

"Słowem Niepodległa". Historyczne ścieżki Grudziądza

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 12:30
Północna część województwa kujawsko-pomorskiego, a dokładnie Grudziądz, gościł audycję "Słowem Niepodległa". W Muzeum im. ks. Władysława Łęgi sprawdzaliśmy, jak wyglądały historyczne losy miasta, o którym mówi się, że na wskroś przesiąknięte jest militariami i wojskowością.
Audio
Widok na nadwiślańskie spichrze w Grudziądzu
Widok na nadwiślańskie spichrze w GrudziądzuFoto: facebook.com/kochamgrudziadz

Grudziądzkie muzeum, z którego nadawaliśmy audycję, w tym roku będzie obchodziło 135. rocznicę powstania. Sztuka, historia, archeologia, etnografia. W instytucji znajdują się wystawy o wielorakiej tematyce. O dziejach budynku i o tym, dlaczego nosi imię ks. Władysława Łęgi opowiedziała Marta Bolek-Maszewska z działu edukacji i promocji, kustosz muzeum.

Natomiast o tematyce wojskowej i losach wojennych ziemi grudziądzkiej mówił Mariusz Żebrowski, historyk. Skupił się na tematyce polskiej kawalerii, która odcisnęła mocne piętno na wydarzeniach, które miały miejsce w dziejach Grudziądza. Przedstawił również wypadki z okresu napoleońskiego i I wojny światowej, które łączą się z miastem.

Audycję "Słowem Niepodległa" prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" – rycerz polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:50
Zginął młodo, bo w wieku zaledwie 26 lat. Jednak swoimi czynami na trwałe zapisał się w panteonie polskich bohaterów walczących o wolność Ojczyzny. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Należał również do niepodległościowego podziemia antykomunistycznego. Losom "Roja" przyjrzeliśmy się w audycji "Historia na Dziś".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tzw. "Lista Wildsteina". Wykaz, który odcisnął się w najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 21:34
Pojawienie się tzw. "Listy Wildsteina" było wydarzeniem, które wstrząsnęło Polską. 14 lat temu, 1 lutego 2005 roku, do internetu trafił spis z katalogu osobowego IPN. Zbiór zawierał ok. 240 tys. imion i nazwisk osób będących źródłami informacji służb bezpieczeństwa PRL. – Za to Bronisław Wildstein, tak naprawdę na żądanie "Gazety Wyborczej", został wyrzucony z pracy – powiedział dziennikarz Cezary Gmyz.
rozwiń zwiń