"Słowem niepodległa". Muzeum Miasta Łodzi

2019-06-02, 12:05

"Słowem niepodległa". Muzeum Miasta Łodzi
Budynek Muzeum Miasta Łodzi. Foto: muzeum-lodz.pl

Dziennikarze Polskiego Radia 24 w audycji "Słowem Niepodległa" odwiedzili Muzeum Miasta Łodzi, które mieści się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich. Monumentalna rezydencja jest najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką miasta oraz świadectwem XIX wiecznej historii Łodzi, która z małej osady w kilkadziesiąt lat stała się centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego.

Posłuchaj

02.06.19 "Słowem niepodległa". Muzeum Miasta Łodzi
+
Dodaj do playlisty

Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do opowiedzenia dziejów "Ziemi Obiecanej" niż budynek tak trwale wpisany w świadomość społeczną łodzian. Położony w centrum miasta pałac jest miejscem, którego nie da się przeoczyć lub przejść koło niego obojętnie. Zwiedzając muzeum goście mogą przenieść się w czasie, do momentu, kiedy Łódź była przemysłową potęgą i poznać życie elity finansowej od środka. Jednak wizyta w pałacu to nie tylko wystawne sale i pokoje burżuazji.

Spacer przez historię rozpoczyna się na paradnej klatce schodowej, znanej z ekranizacji "Ziemi obiecanej" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na pierwszym piętrze znajdują się bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne. Wystrój sal pałacu "łódzkiego króla bawełny" to charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku eklektyzm, mnogość nawiązań do stylów historycznych przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej wówczas dekoracji secesyjnej. Za Wielką Jadalnią mieści się większość gabinetów "Panteonu Wielkich Łodzian", przybliżających sylwetki wybitnych postaci, które poprzez swoją działalność lub miejsce urodzenia związane były z Łodzią. Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki życia i twórczości kompozytora Aleksandra Tansmana, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta, działacza politycznego i społecznego Marka Edelmana, oraz poety Juliana Tuwima.

O historii Łodzi i atrakcjach muzeum w Polskim Radiu 24 mówili:

  •  Cezary Pawlak (dział edukacji Muzeum Miasta Łodzi)
  •  Adam Klimczak (artysta, pracownik Muzeum Miasta Łodzi)
  •  Przemysław Hoffer i Aleksandra Hoffer (graficy)
  •  Sebastian Glica (oddział sportowy Muzeum Miasta Łodzi)

Zapraszamy do zapoznania się z historiami innych miast, które odwiedziliśmy w ramach audycji "Słowem Niepodległa".

Audycję prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/muzeum-lodz.pl

------------------------------------

Data emisji: 02.06.2019

Godzina emisji: 10.06

Polecane

Wróć do strony głównej