more_horiz

“Powtórka z rozgrywki”, czyli alternatywna historia według Marcina Wolskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 20:58
- Miałem sen w śnie. Przyśniło mi się, że budzę się w swoim byłym mieszkaniu z kobietą, której nie znam. Po dłuższym chwili stwierdzam, że jest to koleżanka ze studiów na którą nigdy nie zwracałem uwagę. Natomiast za oknem jest sierpień 1978 roku - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wolski, autor książki "Powtórka z rozgrywki". 
Audio
  • Marcin Wolski o książce "Powtórka z rozgrywki" (Orzeł czy reszka)
Okładka powieści Powtórka z rozgrywki autorstwa Marcina Wolskiego
Okładka powieści "Powtórka z rozgrywki" autorstwa Marcina WolskiegoFoto: mat. promocyjne

Po opisaniu pozytywnego wariantu naszych dziejów najnowszych w "Wallenrodzie" i "Mocarstwie", a także wersji negatywnej w "Jednej przegranej bitwie" Marcin Wolski powraca do historii alternatywnych. Pretekstem stał się dziwny sen, który go nawiedził. Bohater snu obudził się w swoim starym mieszkaniu z nieznajomą kobieta u boku. Trwają lata siedemdziesiąte minionego stulecia. Historia zafascynowała Wolskiego do tego stopnia, że postanowił sen kontynuować. Jednak dzieje Michała Uniejowskiego - głównego bohater książki, będącego alter ego autora – nie biegną zgodnie ani z jego życiorysem, ani z historią Polski.

- Mój bohater nie do końca jest tym, który zaczyna opowieść. Opowieść zaczyna się, gdy mój bohater jest celebrytą u szczytu sławy. Obchodzi swoje 70. urodziny, upija się i podejrzewamy, że doznaje udaru. Jednak zamiast wylądować na OIOM-ie, ląduje w swoje przeszłości. Jest zdrowy, ale to nie on. W przeszłości, której nie zna ma świadomość człowieka, który dokonał skoku w czasie. Nie wie, że dziewięć 9 lat wcześniej jadąc na egzaminy do szkoły teatralnej wpadł pod kolejką na stacji Gocławek i wyszedł z tego wypadku zmasakrowany. Nie jest już podziwianym celebrytą, jest tylko nauczycielem w podwarszawskiej szkole - powiedział Marcin Wolski.  Dopiero po pewnym czasie dociera do bohatera książki, że posiada wiedzę o przyszłości. - Wie co będzie, choć nie do końca - tłumaczył pisarz, dziennikarz i satyryk.   

Co się dzieje z historią Polski i świata, skoro w październiku 1978 roku nie zostaje wybrany na Stolicę Piotrową Karol Wojtyła? Co z "Solidarnością"? Również o tym w nagraniu audycji. 

***

Audycja: "Orzeł czy reszka"

Prowadzący: Józef Orzeł

Gość: Marcin Wolski (pisarz, dziennikarz, satyryk)  

Data emisji: 03.03.2020

Godzina emisji: 20.10

Zobacz także

Zobacz także