X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Terlikowski na froncie". Jak Kościół mierzy się z problemem nadużyć seksualnych?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 20:45
- W Polsce jest tak, że w jednych diecezjach Kościół z problemem nadużyć seksualnych się mierzy, a w innych nie. Kościół w Polsce jest mocno zdecentralizowany – powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak, szef działu krajowego "Rzeczpospolitej".
Audio
  • 06.03.19 Jak Kościół radzi sobie z problemem nadużyć seksualnych?
Watykan. Zdjęcie ilustracyjne
Watykan. Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Prowadzący audycję Tomasz Terlikowski podkreśli, że obecnie mamy do czynienia z "wylaniem się" tematu przestępstw seksualnych w Kościele katolickim. - Mają one różny charakter: dotyczą i dzieci, i osób dorastających – głównie chłopców, ale nie tylko. Dotyczą także młodych dorosłych, głównie kleryków i młodych księży. Ten temat pojawił się także wśród sióstr zakonnych – powiedział redaktor.

Tomasz Krzyżak zaznaczył, że kwestia nadużyć w tej dziedzinie to temat Kościoła.-  Ale jednocześnie jest tematem wykorzystywanym przez jego wrogów. Rzeczywiście zaczęło się od "wylewania" różnego rodzaju skandali dotyczących osób małoletnich. Dzisiaj do tej debaty publicznej wchodzą również kwestie dotyczące wykorzystywania seksualnego kleryków, jak też sióstr zakonnych. Bardzo mocno zostało to zaakcentowane na spotkaniu w Watykanie papieża Franciszka z biskupami z całego świata. Wprawdzie powiedziano, że problem wykorzystywania seksualnego osób dorosłych nie jest przedmiotem obrad - że raczej będą się one skupiały na nieletnich - to jednak było zaznaczone, że to jest też temat, z którym Kościół musi się w najbliższym czasie zmierzyć – podkreślił gość PR24.  

- W Polsce jest tak, że w jednych diecezjach Kościół się z tym problemem mierzy, a w innych nie. Kościół w Polsce jest mocno zdecentralizowany. Nam się wydaje, że Konferencja Episkopatu Polski jest instytucją nadrzędną, która ma władzę nad wszystkimi biskupami, ale to jest oczywistą nieprawdą. KEP jest tak na dobrą sprawę jakimś biurem pomocniczym, które w pewien sposób koordynuje współpracę pomiędzy biskupami. A każdy biskup podlega bezpośrednio papieżowi – wyjaśniał Tomasz Krzyżak.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 06.03.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Terlikowski na Froncie: przestępstwa seksualne w Kościele katolickim

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 21:02
To było bardzo ważne wydarzenie. Szczyt z pewnością przyczyni się do jeszcze większego uwrażliwienia nie tylko katolików, ale także przedstawicieli innych religii na problem pedofilii. Pedofilia to kwestia uniwersalna, to plaga globalna, która dotyczy wszystkich kultur i religii, w tym, niestety, Kościoła katolickiego - powiedział w audycji Terlikowski na Froncie ks. prof. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 
rozwiń zwiń