X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" – żeby słuchać osób pokrzywdzonych

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 21:59
- Znam polskich biskupów, którzy od dawna spotykają się z ofiarami przemocy seksualnej, ale nigdy o tym nie mówili publicznie. To są czasami regularne spotkania. Niedobrze, że nie informowali o tym opinii publicznej, bo takie przykłady potrafią często zmieniać rzeczywistość – powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny "Więzi".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: John_Silver/Shutterstock.com

Gość audycji "Terlikowski na froncie" jest współtwórcą inicjatywy "Zranieni w Kościele". - Najkrócej mówiąc, jest to telefon zaufania i środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną. Dla osób, które doświadczyły wykorzystania seksualnego we wspólnocie wiary i chciałyby też – czy we wspólnocie wiary czy w środowisku wiary – porozmawiać o tym traumatycznym doświadczeniu. Ale to także telefon dla ich najbliższych, bo jest to także doświadczenie, które dotyka nie tylko osoby bezpośrednio skrzywdzone. Dotyka także ich rodziny, wspólnoty, do których należą. Myślimy również o osobach, które są dotknięte problemem przemocy seksualnej w Kościele w sensie bardzo szerokim – powiedział w PR24 Zbigniew Nosowski.

Jak podkreślił, chodzi także o ludzi, którym "wali się" obraz Kościoła. - Bo skoro Kościół – mający być sakramentem zbawienia i nośnikiem miłości bliźniego – pozwalał, ukrywał, tolerował tego typu przestępstwa w swoim własnym gronie, to niektórzy ludzie nie bardzo potrafią się w nim odnaleźć. Do nich też chcemy wyjść z ofertą rozmowy, informacji, pomocy psychologicznej i duszpasterskiej – podkreślił gość PR24.

- Świadomie nie doprecyzowujemy pojęcia przemocy seksualnej, ponieważ różne osoby mogą kojarzyć z tym różne doświadczenia. Jednak chcemy, żeby to się kojarzyło głównie z seksualnym wykorzystywaniem nieletnich. Chcemy, żeby ze wspólnoty wiary wychodziła inicjatywa, która chce przede wszystkim słuchać osób pokrzywdzonych. Chcemy, żeby te słowa – że ofiara jest na pierwszym miejscu - były rzeczywistością, a nie tylko deklaracją słowną – dodał Zbigniew Nosowski.

Zaznaczył, że zna polskich biskupów, którzy już od dawna spotykają się z osobami pokrzywdzonymi, ale nigdy o tym nie mówili publicznie. - To są czasami regularne spotkania. Ale niedobrze, że biskupi nie informowali o tym opinii publicznej, bo takie przykłady potrafią często zmieniać rzeczywistość – powiedział redaktor. Jak podkreślił, zna też  sytuacje odwrotne – braku zainteresowania hierarchów ofiarami nadużyć seksualnych.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 20.03.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: Kościół Tomasz Terlikowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Terlikowski na froncie". Jak Kościół mierzy się z problemem nadużyć seksualnych?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 20:45
- W Polsce jest tak, że w jednych diecezjach Kościół z problemem nadużyć seksualnych się mierzy, a w innych nie. Kościół w Polsce jest mocno zdecentralizowany – powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak, szef działu krajowego "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń