more_horiz

Czy powstanie komisja śledcza ds. afery taśmowej?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 21:07
Klub Kukiz'15 chce powołania sejmowej komisji śledczej ds. afery taśmowej. Miałaby ona zbadać działania prokuratury, służb specjalnych, policji oraz członków Rady Ministrów w związku z ujawnionym przez media nagraniami m.in. w restauracji Sowa i Przyjaciele w Warszawie. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Witold Gadowski, były dziennikarz "Wprost" Michał Majewski i dr Łukasz Kister, ekspert ds. służb specjalnych.
Audio
  • 11.10.18 Nisztor pyta: Witold Gadowski, Michał Majewski i Łukasz Kister
Zdjęcia ilustracyjne
Zdjęcia ilustracyjneFoto: Free Images/ilviale

- Chciałbym, żeby taka komisja powstała, bo organy państwa nie poradziły sobie z wyjaśnieniem wątków związanych z tą sprawą. Tak naprawdę nie wiemy kto za nią stał. Złapano tylko Marka Falentę, ale wszyscy mamy wrażenie, że ten proceder był szerszy, że ktoś się za tym jeszcze kryje. Jest dużo nieujawnionych nagrań – powiedział Michał Majewski.

Jak dodał, wciąż są osoby, które dysponują nieujawnionymi nagraniami i mogą ich używać w polskiej polityce. - Jednak wydaje mi się, że takiej komisji nie będzie. Ona nie jest na rękę PO, a PiS-owi też na tym nie będzie zależało. Nie pozwoli na to kalkulacja polityczna – podkreślił dziennikarz.

Z kolei zdaniem Witolda Gadowskiego powstanie komisji śledczej kompromitowałoby w jakiś sposób nasze państwo. - Ujawnienie wszystkiego dotyczącego afery taśmowej będzie kompromitowało nasze państwo, bo okażę się, że Biuro Ochrony Rządu miało procedury, ale nie do końca je stosowało, że służby specjalne, które także są odpowiedzialne za zabezpieczenie najważniejszych polityków w państwie, ignorowały swoje obowiązki. Okaże się, że można było podsłuchiwać najważniejszych polityków w państwie – powiedział. Według niego raczej należałoby się zastanowić nad powołaniem komisji "szerszej" – do spraw stanu państwa.

Łukasz Kister natomiast zaznaczył, że świadkiem wielu polskich afer była także szeroko rozumiana zagranica. - Wszystkie afery z ostatnich lat były obserwowane przez naszych międzynarodowych partnerów i wrogów, więc tu już chyba naprawdę nie ma się czego bardziej wstydzić. Mam nadzieję, że wreszcie ta prawda o działaniu polskich polityków, o działaniu polskich służb "specjalnej troski" będzie jednak czymś, co oczyści i pozwoli odbudować nie tylko prestiż państwa, ale także jego instytucje i struktury – powiedział ekspert.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: afera taśmowa nagrania
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: afera taśmowa była aferą Platformy Obywatelskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 21:24
Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nie przypomina sobie tego typu spraw, o których w odniesieniu do niego mieli mówić kelnerzy skazani w aferze taśmowej, a których zeznania zacytowano w publikacji portalu Onet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debata poranka" o kulisach afery podsłuchowej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 11:05
Temat taśm z podsłuchów w restauracji "Sowa i przyjaciele” wywołał gorącą dyskusję publicystów w Polskim Radiu 24. – To desperacka próba odgrzewania kotleta – mówił Iwo Bender. – W "Debacie poranka” rozmawiali również Przemysław Harczuk ("Do Rzeczy”) i Katarzyna Kozłowska ("Dziennik Gazeta Prawna”).
rozwiń zwiń