more_horiz

Sprawa KNF. "Ta instytucja potrzebuje wiarygodnego szefa"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 21:05
- Komisja Nadzoru Finansowego potrzebuje teraz wiarygodnego szefa. Dobrze byłoby, gdyby ten szef był spoza obecnego układu polityczno-towarzyskiego partii rządzącej – powiedział w Polskim Radiu 24 Bartek Godusławski z Dziennika Gazety Prawnej. Gościem audycji "Nisztor pyta" był także audytor śledczy Wojciech Dudziński.
Audio
  • 15.11.18 Nisztor pyta: Bartek Godusławski i Wojciech Dudziński
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

We wtorek po południu Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Tego samego dnia późnym popołudniem szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył, że premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję. Na pełniącego obowiązki przewodniczącego KNF przez premiera został wyznaczony Marcin Pachucki.

- To jest zaskakująca sprawa. Wiadomo jest, że imperium Leszka Czarneckiego jest od dłuższego czasu w gorszej kondycji. Spotkanie sam na sam przewodniczącego KNF z Leszkiem Czarneckim zawsze może budzić pewne wątpliwości. Oczywiście nie wiemy do końca czy była tam propozycja korupcyjna. Czym innym byłoby to, gdyby rzeczywiście w sposób otwarty przewodniczący KNF żądał 40 mln zł za przychylność wobec banków, które znajdują się w dosyć trudnej sytuacji, a czym innym byłaby dość daleko idąca niefrasobliwość polegająca na tym, że przewodniczący chciał załatwić pracę swojemu znajomemu. Oczywiście obie sytuacje są naganne – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Dudziński.

Natomiast Bartek Godusławski mówił m.in. o utracie zaufania do KNF. - Nawet jeśli zaufanie do tej instytucji zostało nadszarpnięte czy zniszczone, to nie znaczy, że ta instytucja powinna teraz zostać sparaliżowana i nic nie robić. Powinna dalej wyjaśniać wszystkie sprawy. Ona potrzebuje teraz wiarygodnego szefa. Dobrze by było, gdyby ten szef był spoza obecnego układu polityczno-towarzyskiego partii rządzącej, ale nie widzę na to większych szans – skomentował.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------

Data emisji: 15.11.2018

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: KNF
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śledztwo ws. KNF. Leszek Czarnecki zostanie w piątek przesłuchany przez prokuraturę

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 13:57
W piątek odbędzie się przesłuchanie właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego - dowiedziało się nieoficjalnie radio RMF FM. Miliarder, według radia, będzie pierwszą osobą przesłuchaną w śledztwie dotyczącym afery w Komisji Nadzoru Finansowego.
rozwiń zwiń