more_horiz

Nisztor pyta. Afera KNF najważniejszą w 2018 roku?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 21:21
Czy aferę Komisji Nadzoru Finansowego można uznać za najważniejszą w roku 2018? Między innymi na ten temat rozmawiali w Polskim Radiu 24 goście Piotra Nisztora: były dziennikarz śledczy Michał Majewski i Dawid Tokarz (Puls Biznesu).
Audio
  • 03.01.19 Michał Majewski i Dawid Tokarz o aferach 2018 roku
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego w WarszawieFoto: PR24

W listopadzie ub. r. "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

Chrzanowski jeszcze w dniu ukazania się artykułu poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Tego samego dnia późnym popołudniem szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył, że premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję. Na pełniącego obowiązki przewodniczącego KNF przez premiera został wyznaczony Marcin Pachucki.

- Afera KNF-u i pana Marka Chrzanowskiego, przynajmniej dla mnie, ze względu na swój zasięg i możliwe konsekwencje polityczne - których pewnie do końca jeszcze nie znamy - może być uznana za najważniejszą w 2018 roku. Ma ona wszystkie istotne elementy takiej właśnie afery: jest nagranie, które zostało zarejestrowane niejawnie, jest wielki biznesmen, jest w niej również obecny urzędnik państwowej instytucji – powiedział w Polskim Radiu 24 Dawid Tokarz.

Z kolei Michał Majewski zaznaczył, że sprawa KNF może jeszcze "się toczyć" dość długo. - Tym bardziej, że nie ma jasności czy nie istnieją kolejne nagrania w tej sprawie. Dużo się plotkowało o tym, że nie były to jedyne rozmowy nagrywane przez Czarneckiego. Przypomnijmy, że nagrał on Chrzanowskiego wiosną 2018 roku, a potem miał jeszcze kilka innych ważnych spotkań. Natomiast sytuacja jego banków się nie poprawiała – skomentował.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 03.01.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: KNF komisja nadzoru finansowego
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy można łączyć aferę KNF i SKOK Wołomin?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 21:08
O aferze KNF i powiązaniach ze skandalem SKOK Wołomin. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Bartek Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Marcin Karliński (Stowarzyszenie Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. św. Michała).
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK w dalszym ciągu kontroluje KNF. Urzędnicy sprawdzają działania ws. GetBack

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 10:18
- Komisja Nadzoru Finansowego jest dalej przedmiotem kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Sprawdzamy, jak kontrolowała zgodność działań prowadzonych przez banki w związku z obrotem instrumentami GetBack - poinformował prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Wyraził nadzieję, że wyniki kontroli zostaną przedstawione w pierwszym kwartale 2019 r.
rozwiń zwiń