more_horiz

Publicysta: zaskakujące jest to, że Putin odpuścił w ostatniej chwili

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 20:50
- Wydaje się, że celem prezydenta Rosji w Jerozolimie nie była historia, tylko to, co dziennik "Haaretz" określił mianem "geopolityki holocaustowej" - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"). Zdaniem dr. Sebastiana Gajewskiego (Centrum Daszyńskiego) "historia nie zawsze układa się tak, jakbyśmy sobie tego post factum życzyli".
Audio
  • Zbigniew Parafianowicz: Putin łaskawie wspomniał, że Niemcy próbowali unicestwić Polaków (Nisztor pyta/PR24)
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: PAP/EPA/ALAA BADARNEH/POOL
duda 1200 pap.jpg
Prezydent o forum w Yad Vashem: zniekształcono historię, pominięto Polaków

- Podjąłem słuszną decyzję nie będąc w Jerozolimie na Światowym Forum Holokaustu, gdyż nie powinniśmy autoryzować tak zafałszowanego przekazu historycznego. Musimy głośno mówić prawdę - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Organizator, fundacja pana Mosze Kantora, po prostu zniekształciła historię, pomijając całkowicie polski udział, naszych żołnierzy w walce z hitlerowskimi Niemcami - dodał.

Dr Sebastian Gajewski stwierdził, że "rola Armii Czerwonej z polskiego punktu widzenia jest co najmniej dwuznaczna". - W rzeczywistości było jednak tak, że gdyby nie Armia Czerwona i jej zaangażowanie w II wojnę światową przeciwko hitlerowskim Niemcom, to obóz w Auschwitz istniałby jeszcze przez kilka lat. Tak rzeczywiście było, że żołnierze radzieccy ten obóz wyzwalali, ten obóz likwidowali - zaznaczył.

"W Jerozolimie były osoby, które mogłyby zareagować na przekłamania"

EN_01412164_1602_Forum w Jerozolimie_663x364.jpg
Ani słowa o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Taką wizję pokazano na filmie w Yad Vashem

Zdaniem Zbigniewa Parafianowicza "w Yad Vashem ciężko jest uprawiać rewizjonizm historyczny, który widzieliśmy w ostatnich tygodniach w wykonaniu Rosji". - W Jerozolimie było wiele osób, które mogłyby zareagować na takie przekręcanie faktów historycznych. Stąd, jak rozumiem, pojawiło się takie odpuszczenie ze strony rosyjskiej. Putin nawet łaskawie wspomniał o tym, że Niemcy próbowali unicestwić Polaków jako Słowian - podkreślił.

- Zaskakujące jest to, że Władimir Putin odpuścił w ostatniej chwili. Przy czym wydaje się, że jego celem w Jerozolimie nie była historia, tylko to co dziennik "Haaretz" określił mianem "geopolityki holocaustowej". Czyli załatwiania "grubych" spraw geopolitycznych (bliskowschodnich, światowych), a nie dyskutowania o historii sensu stricte - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Nisztor pyta"
Prowadzący: Piotr Nisztor
Goście: dr Sebastian GajewskiZbigniew Parafianowicz
Data emisji: 23.01.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24/PAP/pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem