Doświadczyć historii zbawienia. Fotografowanie Ziemi Świętej
- Pierwsi fotografowie, uwieczniając Ziemię Świętą, chcieli oddać to, co wcześniej pokazywali pisarze i poeci ją odwiedzający – powiedziała w Polskim Radiu 24 biblistka prof. Barbara Strzałkowska.
2018-12-26, 08:19
Posłuchaj
Ziemia Święta od lat przyciągała naukowców, malarzy, pisarzy i poetów. A od momentu, kiedy ludzie zaczęli posługiwać się aparatami fotograficznymi - także fotografów. Na dostępnych dziś wielu zdjęciach z tamtych terenów widzimy m.in. miejsca związane z wydarzeniami biblijnymi Starego i Nowego Testamentu.
Jak podkreśliła w Polskim Radiu 24 Barbara Strzałkowska, pierwsi fotografowie chcieli pokazać to, co wcześniej przekazywali poeci i pisarze. – Zdjęcia pobudzały wyobraźnię w Europie. Powodowały, że coraz więcej pielgrzymów udawało się na szlaki biblijne. Coraz więcej ludzi chciało zobaczyć i doświadczyć tych miejsc – powiedziała biblistka.
Znaczący wkład w uwiecznianie Ziemi Świętej na zdjęciach mieli ojcowie Dominikanie, którzy pod koniec XIX wieku przybyli do Jerozolimy i stworzyli szkołę, w której kształcono biblistów. - Wykorzystywano w niej również aparaty fotograficzne. Dominikanie chcieli pokazać realia biblijne, miejsca archeologiczne, artefakty, inskrypcje. Na przełomie XIX i XX wieku zgromadzono ponad 25 tysięcy różnych fotografii – dodała Barbara Strzałkowska.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiała Iga Niewiadomska.
Polskie Radio 24/bartos
---------------------
Data emisji: 25.12.2018
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA