more_horiz

Głębia ostrości. Nie tylko fotograficzne fascynacje Leszka Szurkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 22:59
- Kiedyś wymyśliłem, że trzeba by założyć agencję ochrony otoczenia wizualnego. Dbanie o środowisko wizualne zaczyna się od świadomości, musimy sobie uświadomić taką potrzebę, zdefiniować na czym ma to polegać i wtedy możemy działać – mówił w audycji "Głębia ostrości" Leszek Szurkowski - fotograf, wykładowca akademicki, leśnik z wykształcenia.
Audio
Leszek Szurkowski w swojej pracowni
Leszek Szurkowski w swojej pracowniFoto: Krystian Bielatowicz

Doktorat i habilitację w dziedzinie fotografii i multimediów obronił na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się fotografią, grafiką użytkową i projektowaniem książek. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych, zbiorowe zbliżają się powoli do setki. Jego pierwszy projekt wystawowy powstał w1966 roku. Uważa, że edukacja i kultura wizualna mają olbrzymie znaczenie w dzisiejszym świecie.

Leszek Szurkowski przybliżał w rozmowie koncepcję "healing by desig", jedną z jego aktywności artystycznych. - Pojęcie można rozumieć jako terapię sztuką lub terapię kolorem, środowiskiem. W moim przypadku dotyczy to przestrzeni szpitalnych, sal operacyjnych. Rzecz w tym, żeby budować wokół człowieka w trudnych sytuacjach, jak właśnie szpital, przyjazne, pozytywne otoczenie poprzez obraz, głównie fotografię. Pojawiają się tu motywy krajobrazu, roślin, dobrana gama kolorów, odpowiednie oświetlenie. Jest to element szeroko rozumianej kultury wizualnej. Ważne jest pytanie, po co to wszystko robić, naczelną sprawą jest całokształt środowiska wizualnego, musimy sobie uświadomić taką potrzebę, zdefiniować na czym ma to polegać i wtedy możemy działać – mówił gość audycji.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Iga Niewiadomska.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 29.01.2019

Godzina emisji: 22:11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Jakubowski: krajobraz jest głównym graczem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 07:01
Z wykształcenia informatyk, patrzy na kompozycję i przestrzeń również w kategorii algorytmów zatrzymanych w programie komputerowym. Ma na swoim koncie, jako współautor, cztery albumy o Podlasiu, a także wystawy autorskie. Niezrównany propagator przyrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Georgiew, Are You a Rebel?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 01:05
Świetny portrecista, dokumentujący między innymi polską scenę muzyczną lat 90-tych. Fotografował twarze muzyków, aktorów czy pisarzy z uwagą i szacunkiem. Był wierny technice analogowej. Debiutował w roku 1997 wystawą „33 męskie portrety”. W Polskim Radiu 24 o twórczości artysty mówiły Karolina Puchała-Rojek z Fundacji Archeologia Fotografii oraz Magda Georgiew - żona przedwcześnie zmarłego artysty.
rozwiń zwiń