more_horiz

Fenomen Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Szalast: to szeroka skala gatunków

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 09:34
- Wspólnym mianownikiem, który przyciąga fotografów, jest to, że to szkoła, która prezentuje szeroką skalę gatunków fotograficznych. Staramy się wpoić studentom szacunek dla różnych nurtów - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szalast, kurator łódzkiej wystawy "Wspólna Opava". Gościem "Głębi ostrości" był także prof. Vladimír Birgus.
Behind the Scenes at the Races, Wspólna Opava 2022
"Behind the Scenes at the Races", "Wspólna Opava" 2022Foto: Roman Vondrous

Słowo "wspólnie" w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie pojawia się często. Wspólnie studiują tam Czesi, Polacy i Słowacy, obywatele Japonii, Luksemburga, Ukrainy, USA, Izraela, Włoch czy Niemiec. Wspólnie spotykają się maturzyści i rodzice dorosłych już dzieci. Instytut został założony w 1990 roku, w czasie gdy we wszystkich krajach byłego bloku sowieckiego można było studiować fotografię tylko na FAMU w Pradze oraz w Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Książki w Lipsku. Nauczanie w Opavie obejmuje dokument humanistyczny i subiektywny, fotografię inscenizowaną, portret i reklamę oraz twórczość konceptualną i intermedialną. Instytut Twórczej Fotografii współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Fotografii Fotofestiwal w Łodzi.

Szkoła w Opawie

Prof. Vladimír Birgus, zapytany o przyczynę sukcesu Instytutu Fotografii Twórczej w Opowie, powiedział, że stoi za tym przede wszystkim uniwersalność. - Myślę, że nasza szkoła jest znana dlatego, że jesteśmy uniwersalni. Nie preferujemy jednego trendu fotografii, ale wszystkie. Nasi studenci muszą wszystko robić. Mamy także zajęcia teoretyczne. Na każdym roku jest historia fotografii i każdy student musi napisać pracę dyplomową właśnie o historii fotografii - powiedział.

Podobnie uważa Michał Szalast. - Wspólnym mianownikiem, który przyciąga fotografów, jest to, że to szkoła, która prezentuje szeroką skalę gatunków fotograficznych. Staramy się wpoić studentom szacunek dla różnych nurtów - wskazał.

Kurator wystawy, dopytany o autorów dzieł, które można obejrzeć w Łodzi, wskazał na znane nazwiska, ale także na zdolnych studentów. - Prezentujemy fotografie już uznanych artystów i one przyciągają publiczność, ale oprócz tego prezentujemy też fotografie mniej znanych studentów. Moim zdaniem przed nimi jest wielka przyszłość i oni także mają coś ciekawego do zaoferowania w świecie fotografii - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
23:07 PR24_mp3 2022_06_21-22-06-13.mp3 prof. Vladimír Birgus i Michał Szalast o szkole w Opawie (Głębia ostrości)

***

AudycjaGłębia ostrości

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: prof. Vladimír Birgus i Michał Szalast, kuratorzy łódzkiej wystawy "Wspólna Opava"

Data emisji: 21.06.2022

Godz. emisji: 22.06

dz

Zobacz także

Zobacz także