more_horiz

Andrzej Wiktor. Prace w heliograwiurze i gumoleju

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 08:51
Andrzej Wiktor fotografią zajmuje się od 25 lat. Jako absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, założyciel prestiżowej fundacji DOC pierwsze kroki stawiał w zawodzie fotografa prasowego. W 2015 r. rozpoczął przygodę z grafiką warsztatową, realizując prace w heliograwiurze i gumoleju.
Praca wykonana w technice heliograwiury
Praca wykonana w technice heliograwiuryFoto: Andrzej Wiktor

Heliograwiura polega na przenoszeniu fotografii na miedzianą matrycę, a następnie za pomocą prasy graficznej odbijaniu jej na szlachetnym papierze. To między innymi tą techniką posługiwali się piktorialiści na przełomie XIX i XX wieku, chcąc nadać fotografii, która stawała się coraz bardziej techniczno-bezduszna, charakter artystyczny.

Gumolej – to technika szlachetna fotografii, pochodna gumy chromianowej. Odkryta przez Karla Koeninga polega na stworzeniu matrycy na bazie gumy arabskiej na arkuszu papieru bawełnianego. Wydrukowaną fotografię na specjalnej foli zespala się z matrycą i naświetla UV. Po wypłukaniu niezgarbowanej gumy arabskiej suszy się papier i wciera farbę olejną do malowania obrazów. W ten sposób uzyskuje się obraz bardzo ziarnisty, a jednoczenie wyjątkowo precyzyjny.


Posłuchaj
23:45 PR24 2023_05_30-22-06-12.mp3 Andrzej Wiktor. Prace w heliograwiurze i gumoleju (Głębia ostrości)

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Głębia ostrości

Prowadząca: Iga Niewiadomska

Gość: Andrzej Wiktor

Data emisji: 30.05.2023

Godzina emisji: 22.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także